პირდაპირ ახლა მეუ ცდილობს ტაძრის ხელში ჩაგდებას,-ხმელნიცკის ეპარქია
უმე-ის მორწმუნეები და პოლიციის თანამშრომლები კრასილოვის ტაძრის ტერიტორიაზე. ფოტო: скриншот видео трансляции в Фейсбук
ხმელნიცკის ოლქის კრასილოვში უმე-ს მაცხოვრის შობის ტაძარში უკანონოდ შეიჭრნენ უცხო პირები და შიგნიდან ჩაიკეტნენ. ხმელნიცკის ეპარქიის პრეს-სამსახური იტყობინება, რომ მიმდინარეობს უმე-ს ტაძრის ხელში ჩაგდება მეუ-ს წარმომადგენლებისა და კრასილოვის საქალაქო საბჭოს დეპუტატების მიერ.
მოვლენების ადგილიდან მორწმუნეებს მიყავთ პირდაპირი ტრანსლაცია.
ჩანს, რომ ტაძრის სიახლოვეს შეიკრიბნენ ტაძრის წინამძღვარი და უმე-ს მრევლი. ისინი ვერ შედიან თავის ტაძარში, ვინაიდან კარები ჩაკეტეს და შიგნით არიან. მღვდელმა დაურეკა 112-ს და განაცხადა, რომ ტაძარში შეიჭრა უცხო პირი, რომელსაც შეუძლია რამე მოიპაროს.
ამის შემდეგ ერთ-ერთმა სამართალდამცავმა ადგილზე მიმართა დაკეტილი კარის მიღმა მყოფ მამაკაცს მოთხოვნით, სასწრაფოდ დაეტოვებინა ტაძარი. როდესაც მან უარი უთხრა, პოლიციაში თქვეს, რომ არ შეუძლიათ მეტი არაფრის გაკეთება.
წინამძღვარი შეეცადა ფანჯრიდან მოხვედრილიყო შიგნით, რათა თვითონ გამოეყვანა დამნაშავე.
მიმდებარე ტერიტორიასთან შეიკრიბნენ უმე-ს მოწინააღმდეგეები, რომლებიც ეკამათებიან მორწმუნეებს, გამოხატავენ რფ-სთან კავშირის შაბლონურ ბრალდებებს. მორწმუნეები მათ უხსნიან, რომ ეს სიცრუეა, და "სინდისია" საჭირო,ცილისწამების გავრცელებისათვის. ტრანსლაციის კომენტარებში წერენ, რომ ვიდეოში ხედავენ ადგილობრივ ჩინოვნიკებს.
მალე ცნობილი გახდა, რომ ტაძარში ჩაიკეტა მეუ-ს აქტივისტი. მორწმუნეები ცდილობენ მის დარწმუნებას.
მჟკ მოვლენების განვითარებას თვალყურს ადევნებს.
როგორც მჟკ იუწყება,რომ ჩერნოვიცკის საოლქო სამხედრო ადმინისტრაციამ უმე-ში პანაშვიდის გამართვა დაღუპული სამხედროსათვის უგულვებელყო.