უმე:უკრაინა არ ასრულებს გაეროს რეკომენდაციებს მეუ-სთან მიმართებაში
უკრაინა არ ასრულებს გაეროს რეკომენდაციებს პრივილეგირებული ეკლესიების შექმნის დაუშვებლობაზე. ამაზე ნათქვამია ევროპის საერთაშორისო ორგანიზაციის უმე-ს წარმომადგენლობის  განცხადებაში, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მდგომარეობასთან დაკავშირებით საერთაშორისო სამართლისა და ეუთოს სტანდარტების კონტექსტში, რომელიც გამოქვეყნებულია საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილების საიტზე.
"უკრაინაში რელიგიური გაერთიანების "უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია" ქმედებები ტომოსის საფუძველზე, რომელიც მიანიჭა კონსტანტინოპოლის საპარტრიარქომ, აშკარად გამოიწვევს დისკრიმინაციის გაზრდას და უმე-ზე ზეწოლას ქვეყანაში ამ კონფესიისათვის ხელისუფლების მხრიდან პრივილეგიის მინიჭების მიზეზით და უმე-ს მიმართ სიძულვილის პროპაგანდის მაღალი დონით. იმ შემთხვევაში, თუ უკრაინის სახელმწიფო ხელისუფლება უზრუნველყოფდა კონფესიური კუთვნილების შეცვლის თავისუფლებას, და არ მიანიჭებდა „მეუ-ს“ უპირატესობას,-  ახალი რელიგიური სტრუქტურის შექმნა არ გამოიწვევდა უმე-ს თემის ირგვლივ ტრაგიკულ დაპირისპირებებს,  სხვადასხვა პოლიტიკური ძალებისა და რადიკალური ორგანიზაციების მხრიდან იძულებით შეიცვალონ თავიანთი კუთვნილება.
აშკარაა, რომ უკრაინაშია რ სრულდება გაეროს რეკომენდაციები პრივილეგირებული ეკლესიების შექმნასთან დაკავშირებით: „აუცილებელია სახელმწიფოებმა...აღმოფხვრან ექსკლიუზიურობის ნებისმიერი მოდელი, რომელშიც სახელმწიფო იდენტიფიცირებულია რომელიმე კონკრეტულ რელიგიასთან ან რომელიმე კონკრეტულ რწმენასთან, რომელიც აზიანებს თანასწორ და არადისკრიმინაციულ ურთიერთობებს სხვა რწმენის მომხრეებთან (გაეროს 37 მ.)“, აღნიშნულია განცხადებაში.
ასე მაგალითად, ეკლესიაში გაიხსენეს კიევის სოფიის ტაძრის კომპლექსისათვის პრეფერენციული თანმიმდევრობით  მეუ-ს „ღვთისმსახურების“ მინიჭება,მაშინ როდესაც მეუ-ს არაერთი ანალოგიური მცდელობა იგნორირებულ იქნა.
უფლებების მსგავს შეზღუდვებს უმე-ს სტრუქტურები აწყდებიან უკრაინის სხვა რეგიონებშიც,  აღნიშნეს ევროპული საერთაშორისო ორგანიზაციების  უმე-ს წარმომადგენლობაში. კერძოდ,  მიწის ნაკვეთების გამოყოფა ტაძრების მშენებლობისათვის და ზოგი კანონიერი უფლებების რეალიზაცა, რომლებიც დღეს უკიდურესად გართულებულია ან დაბლოკილია პოლიტიკური მოსაზრებებით.
«უნდა აღინიშნოს,  რომ უმე-ს თემების „მეუ-ში“ ეგრეთწოდებული „გადასვლების“ პროცესს  ცენტრალური და რეგიონალური ხელისუფლების დონეზე აქვს ადმინისტრაციული მხარდაჭერა, ხოლო სახელმწიფო სტრუქტურების ყველაზე მაღალ დონეზე ღიად ხდება  „მეუ“-ს პრივილეგირებული მდგომარეობის  დემონსტრირება. ასე მაგალითად, სტრატეგიული კვლევების ნაციონალურ ინსტიტუტის პუბლიკაციებსა და კვლევებში, რომელიც შექმნილია უკრაინის პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით და პასუხისმგებელია   უკრაინის პრეზიდენტის სამეცნიერო საქმიანობის მხარდაჭერაზე, უკრაინის უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს მხრიდან „მეუ“ -ს შეარქვეს „უკრაინის სულიერი თავისუფლების სიმბოლო“, და „უმე“-კრემლის პროპაგანდის მატარებელი და უკრაინის ერთიანობის დესტრუქციის მექანიზმი“,- გაიხსენეს უმე-ს წარმომადგენლობაში.
ევროპული საერთაშორისო ორგანიზაციების  უმე-ს წარმომადგენლობის განცხადების სრულ ტექსტს შეიძლება აქ გავეცნოთ