სოფელ ბერეზდოვში მეუ-ს მომხრეებმა პოლიციის დახმარებით დაიკავეს უმე-ს ტაძარი
ხმელნიცკის ოლქის სოფელ ბერეზდოვში 2024 წლის 26 მაისს მეუ-ს მხარდამჭერთა აგრესიულმა ნაწილმა დაიკავა  დიმიტრი თესალონიკელის სახელობის ტაძარი.  როგორც მჟკ-ს კორესპოდენტი იტყობინება, ეკლესიის შტურმი პოლიციის დახმარებით გრძელდებოდა ერთი საათის განმავლობაში.
შემთხვევის ადგილიდან პირდაპირი ტრანსლაცია მიყავდა უმე-ს მრევლს, რომლებმაც დაახლოებით 15:00 -ზე განაცხადეს იმის შესახებ, რომ ტაძარში იკრიბებიან მეუ-ს წარმომადგენლები და მორწმუნეებს მოუწოდეს  მოსულიყვნენ თავიანთი სიწმინდის დასაცავად.
ადამიანების დადგნენ ეკლესიის შესასვლელთან კარების წინ და ცდილობდნენ არ დაეშვათ ღვთის სახლის შეურაცხყოფა.
მიუხედავად ამისა, პოლიციელებმა გასწიეს უმე-ს მორწმუნეები და  ჩაკეტეს ტაძარში შესასვლელი, რითაც საშუალება მისცეს მეუ-ს აგრესიულ აქტივისტებს ჩაემტვრიათ კარები.
თვითმხილველთა სიტყვებით, პროცესს ხელმძღვანელობდა სოფლის თავკაცის მეუღლე. მან დაამტვრია კარები და სხვა მამაკაცთან ერთად ჩამოხსნა ეკლესიის ბოქლომი.
იმის მერე, რაც როგორც ვანდალები მოერიენ კარებს, ისინი ხალხის აპლოდისმენტების თანხლებით შევიდნენ ტაძარში.
მთელ პროცესს თვალყურს ადევნებდა მეუ-ს კლირიკი.
თვითმხილველები ყვებიან, რომ ტაძრის დასაცავად ძირითადად ხანშიშესული ქალები მოვიდნენ. ტაძრის დაკავებას ცდილობდნენ ახალგაზრდები და მამაკაცები.
მარტის დასაწყისში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა დიმიტრი თესალონიკელის სახელობის ტაძრის ს.ბერეზდოვის  რელიგიურმა თემმა  მღვდელ პეტრე იაციუკის მეთაურობით განაცხადა თავისი ეკლესიის მიმართ ერთგულებაზე და აღნიშნა, რომ სამრევლო საბჭოს უმე-ს მმართველობის შესახებ დადგენილების თანახმად, არავითარი კრება დაქვემდებარების შეცვლასთან დაკავშირებით არ მოუწვევია.