ეკუმენური დიალოგის მიზანი საერთო ევქარისტიაა, – პატრიარქი ბართლომე
ფლორენციის უნივერსიტეტის ლოპპიანოს მიერ ორგანიზაბულ ღონისძიებაზე თემაზე, «პაპი პავლე VI, პატრიარქი ათენაგორა და კიარა ლუბიჩი – წინასწარმეტყველება ძმურ ეკლესიებს შორის ერთობაზე», კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ ეკუმენური დიალოგის მიზანი საერთო ევქარისტიაშია, იტყობინება გამომცემლობა fanarion.blogspot.com.
მისი სიტყვებით, «ორდღიანი დაგეგმილი ღონისძიება პაპი პავლე VI -სა და პატრიარქ ათენაგორას დაწყებული კურთხეული გზის გახსენება და განახლება არის».
მან აღნიშნა, რომ ამ ღონისძიების ორგანიზატორის კათოლიკური მხარის წარმომადგენლის კიარა ლუბიჩის აზრით, «ორ ეკლესიას შორის ურთიერთობა არ უნდა შენელდეს, რომელიც იერუსალიმში დაიწყო ორი წინამძღვრის მხრიდან , როდესაც რომსა და კონსტანტინოპოლს შორის აგებული ათასწლიანი კედელი დაინგრა».
ერთადერთი გზა ჩვენ ყველამ პატივი მივაგოთ წმინდა ეკუმენიზმს და ამ ორი მღვდელმსახურის ოცნებას ერთიანობაზე – ეს არის დიალოგის გაგრძლება ჭეშმარიტ სიყვარულზე და ორ ეკლესიას შორის სიყვარულზე, მორწმუნეთა «ცხოვრებისეული დიალოგი», თანამშრომლობა და თანამედროვე დიდი გამოწვევებისადმი საერთო ინიციატივა, რომელიც ყოველთვის ემყარება ღვთიურ ევქარისტიაში ერთიანობისკენ სწრაფვას».
ადრე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქი ბართლომეს აზრით, ღმერთმა შთააგონა გააერთიანოს რკე და მართმადიდებლობა ერთ თასში.