ბულგარელი ღვთისმეტყველი ბართლომეოსის სოფიაში მიწვევის შესახებ: სად არის სინოდის წერილი?
ბულგარელმა ღვთისმეტყველმა, მწერალმა და თეოლოგმა გეორგი თოდოროვმა ბულგარეთის ეკლესიის წმინდა სინოდის შენობასთან გამართულ საპროტესტო აქციაზე განაცხადა, რომ ბმე-ის მორწმუნეებს არ უნახავთ დოკუმენტი, რომელიც პატრიარქ ბართლომეოსს სოფიაში იწვევდა არჩევნებსა და  ბულგარეთის ახალი პატრიარქის აღსაყდრებაზე.
თოდოროვის თქმით, „სასარგებლოა იმ დოკუმენტის ნახვა, რომლის დახმარებითაც პატრიარქი ბართლომეოსი იყო მიწვეული, რადგან ზეპირი იმპროვიზაციები (ბოკ იერარქების - რედ.) არ არის აქტუალური“.
„აუცილებელია დოკუმენტის ნახვა - წმინდა სინოდის გადაწყვეტილება. მითუმეტეს ეს ძალიან მნიშვნელოვანია კანონიკური სამართლის თვალსაზრისით“, - განაცხადა თოდოროვმა.
მისი განმარტებით, „ამ შემთხვევაში, როცა ჩვენ არ გვყავს პატრიარქი, მიტროპოლიტებს არ აქვთ თვითინიციატივის უფლება. გადაწყვეტილება წმინდა სინოდმა უნდა მიიღოს. და ეს გადაწყვეტილება უნდა იყოს წერილობითი“.
„არა სიტყვიერად, არა ტელეფონზე, არც ვიღაცას გადმოცემით, არამედ ოფიციალური წერილობითი ფორმით. სხვა ყველაფერი არასერიოზულია. მაშ, გვიჩვენონ ეს გადაწყვეტილება, რომ დავინახოთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა გიორგი თოდოროვმა.
ადრე მჟკ-მ დაწერა, რომ ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებს მიაჩნიათ, რომ იერარქები, რომლებიც მსახურობდნენ მეუ-სთან ერთად ფანარში, არღვევდნენ ეკლესიის კანონებს.