კსა-ში ილოცეს გუნდის დამსახურებული რეგენტისთვის მისი გარდაცვალების წლისთავზე
კსას-ს რეგენტის, არქიმანდრიტ რომანის (პოდლუბნიაკი) ხსოვნისადმი მიძღვნილი ლოცვა. 2024 წლის 1 ივნისი ფოტო:kdais.kiev.ua
2024 წლის 1 ივნისს, კიევის სასულიერო აკადემიის გუნდის დირექტორის, არქიმანდრიტ რომანის (პოდლუბნიაკი) გარდაცვალების წლისთავზე, უმე-ის ეპისკოპოსები, კიევის სასულიერო სასწავლებლების სტუდენტები და კურსდამთავრებულები, აგრეთვე მგალობლები, რომლებიც გალობდნენ მამა რომანის გუნდში წლების განმავლობაში, პატივი მიაგო მის ხსოვნას. ამის შესახებ კიევის სასულიერო აკადემიისა და სკოლის ვებგვერდი იუწყება.
დაკრძალვის საღმრთო ლიტურგიას უძღვებოდა უმე-ის წმიდა სინოდის საგანმანათლებლო კომიტეტის თავმჯდომარე, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი აკადემიურ ეკლესიაში წმ. იოანე დამასკელის შუამავლის მონასტერში გოლოსეევოში.
ლიტურგიული გალობა, მათ შორის მამა რომანის ნაწარმოებები, შესრულდა აკადემიური გუნდის მიერ არქიმანდრიტ ლეონტის (ტუპკალო) და იერონონი იოასაფის (მირონოვი) ხელმძღვანელობით.
საღმრთო ლიტურგიის დროს აღევლინა ღრმა ლოცვა ყველა გარდაცვლილისთვის, ასევე არქიმანდრიტ რომანისთვის.
ლიტურგიის დასრულების შემდეგ აღესრულა დამსახურებული მმართველისა და და კსას-ის ცნობილი მოძღვრის, არქიმანდრიტ რომანის (პოდლუბნიაკის) ხსოვნისადმი მიძღვნილი პანაშვიდი.
როგორც მჟკ წერდა, არქიმანდრიტი რომანი 1 ივნისს, 53 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ის დაკრძალეს კიევ-პეჩერის ლავრის მონასტერში, იაგოდნაიას ქუჩაზე. კსას-მა შექმნა ფილმი არქიმანდრიტ რომანზე (პოდლუბნიაკი).