გნეზდიჩნოეში აკურთხეს უმე-ს ტაძარი,მეუ-ს მიერ მიტაცებულის ნაცვლად აშენებული
ტერნოპოლის და კრემენეცის მიტროპოლიტი სერგი (გენსიცკი) უმე-ს სასულიერო პირებთან და მორწმუნეებთან ერთად ახალ ტაძარში გნეზდიჩნოეში. ფოტო: ternopil.church.ua
2021 წლის 10 ივნისს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტერნოპოლის ეპარქიაში აკურთხეს ახალი ტაძარი ზბარაჟის რაიონის სოფელ გნეზდიჩნოეში, სადაც 2019 წელს მეუ-ს აქტივისტებმა "მარჯვენა სექტორის" ბოევიკების მხარდაჭერით მიიტაცეს უმე-ს ფერიცვალების სახელობის ტაძარი, იუწყება ეპარქია თავის ოფიციალურ საიტზე .
ტაძარს უფლის ამაღლების სახელი ეწოდა, რომელიც აღინიშნება ამ წელს ზუსტად 10 ივნისს. ტაძრის კურთხევა ჩაატარა ტერნოპოლის და კრემენეცის ეპარქიის მიტროპოლიტმა, ეპისკოპოსმა სერგიმ (გენსიცკი) ეპარქიის დეკანოზ სტეპან ბალანთან ერთად, რომელიც არის ამაღლების ახალი ტაძრის წინამძღვარი, და ტერნოპოლისა და მეზობელი ეპარქიების სამღვდელოებასთან ერთად, რომლებიც ჩამოვიდნენ დღესასწაულზე დასასწრებლად.
ღვთისმსახურების მსვლელობისას მეუფე სერგიმ აღავლინა ლოცვა მშვიდობისა და ეპიდემიის შეწყვეტისათვის, ხოლო წინამძღვარმა სამრევლოსთან ერთად გამოხატა განსაკუთრებული მადლიერება ანდრეი ბიბეს და მთელი მისი გუნდის მიმართ ტაძრის აშენებაში დახმარებისათვის. "სოფელ გნეზდიჩნოეს მართლმადიდებელი თემის მორწმუნეები ოცნებობდნენ ახალ ტაძარზე, და მხოლოდ ქველმოქმედ ანდრეი ვასილის ძე ბიბის ფინანსური დახმარების წყალობით ოცნება მოკლე ვადაში რეალობა გახდა. საკმაოდ სწრაფად და ოპერატიულად იქნა აღმართული დიდებული ტაძარი, კანკელი, გათბობა, საეკლესიო ღვთის კანონის სახლი-სკოლა ბავშვებისათვის",-იუწყება ეპარქია.
შეგახსენებთ, რომ სოფელ გნეზდიჩნოეში ფერისცვალების სახელობის ტაძარი მიიტაცეს 2019 წლის 3 მარტს, "მარჯვენა სექტორის " მებრძოლების აქტიური მონაწილეობით. კანონიკური ეკლესიის მორწმუნეები, რომლებიც შევიდნენ ტაძარში მოსალაპარაკებლად, სცემეს და გააგდეს ქუჩაში. მიტაცების პროცესს ხელმძღვანელობდა უმე(კ)კს-ს სკანდალური მღვდელი ივან ლესიკი.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ტერნოპოლის დეპუტატმა უმე-ს მიერ მიტაცებული ტაძრის სიახლოვეს მოუწოდა ებრაელების ჩამოკიდება.