უუს ითხოვს უმე-ის იერარქებისგან ყველა ინფორმაციას ეკლესიებისა და ეპარქიის ქონების შესახებ
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა, გენერალური პროკურატურის მითითებების შესაბამისად, მოითხოვა უმე-ის იერარქებისგან ინფორმაცია ეპარქიის განყოფილებების იურისდიქციაში მყოფი ყველა ეკლესიისა და ქონების შესახებ.
ეპარქიის ეპისკოპოსები იღებენ წერილებს უკრაინის უშიშროების სამსახურიდან, რომელიც შეიცავს მოთხოვნას (მჟკ-ს მიხედვით, როგორც პატრიარქ კირილის წინააღმდეგ სასამართლო საქმის ნაწილი) ინფორმაციის მიწოდების შესახებ ეპარქიაში რეგისტრირებული რელიგიური შენობების, სალოცავებისა და ქონების შესახებ.
გარდა ამისა, თქვენ უნდა მიაწოდოთ ინფორმაცია ეპარქიის იურისდიქციის ქვეშ მყოფ რელიგიურ ორგანიზაციებზე.
წერილი ასევე შეიცავს მოთხოვნას მიაწოდოს ინფორმაცია ყველა იმ პირის თანამდებობის, სრული სახელისა და პასპორტის დეტალების შესახებ, რომლებიც „ეპარქიაში პასუხისმგებელნი არიან სიწმინდეების, ფასეულობებისა და ქონების მიმოქცევის შენარჩუნებაზე, ხელმისაწვდომობის შემოწმებასა და კონტროლზე“.
ეპარქიის ეპისკოპოსებმა უნდა წარმოადგინონ ეპარქიის ბუღალტრების, აგრეთვე ეპარქიის იურისდიქციაში მყოფი ქონების მფლობელებისა და მომხმარებლების სრული სახელი და პასპორტის მონაცემები.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 4 ნოემბერს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი, პატრიარქი კირილი ეჭვმიტანილად სცნო.