პატრიარქი ბართოლომე აბრაამისეული რელიგიების საზღვრებს გასცდა, - ელპიდოფორი
2021 წლის 11 ივნისს აშშ-ში ფანარიოტის არქისაეპისკოპოს მეთაურმა არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა აღნიშნა, რომ ფანარიონის მეთაურისთვის, პატრიარქ ბართლომეოსისთვის „არ არსებობს საკმაოდ ფართო უფსკრული ან ძალიან შორეული ხიდი, რომელსაც ის ვერ დაძლევს თითოეული ადამიანის მიმართ ქრისტეს სიყვარულის გამო“.
არქიეპისკოპოს ელპიდოფორის აზრით, პატრიარქი ბართოლომეოსი „სიყვარულის, მშვიდობისა და შერიგების ცოცხალი მოციქულია“, რაც „ბუნებრივია, აღნიშნულია, აშშ-ს კონგრესის უმაღლესი ჯილდოთი“.
პატრიარქ ბართოლომეოსის ეკუმენური საქმიანობის თაობაზე მსჯელობისას, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა ხაზი გაუსვა, რომ „ის ახალისებდა დიალოგს, როცა სხვები ხურავდნენ გულის კარებს და ბაგეს. მან დახმარების ხელი გაიწოდა ქრისტიანული სამყაროს ფარგლებს მიღმაც, აბრაამისეულ რელიგიებს და ამ საერთო მემკვიდრეობის მიღმაც“.
მისი აზრით, პატრიარქმა ბართოლომეოსმა „აამოქმედა თავისი ცოცხალი და გამჭრიახი გონება, რათა წარმოედგინა უფრო ჯანსაღი და სხვაგვარი მომავალი, რომელიც ეფუძნება ყველა რელიგიურ ტრადიციას შორის თანაარსებობასა და ორმხრივ პატივისცემას“.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ფანარიონის მეთაური „მრავალი წლის განმავლობაში“ იყო „ხმა, რომელიც ტიროდა ველურ ბუნებაში“ ეკოლოგიური საფრთხეების თაობაზე, რომელიც ჩვენს სამყაროს ემუქრება და „საზოგადოების შეკრულობისთვის მისი მრავალრიცხოვანი ძალისსხმევის გამო მან აშშ-ს ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტის, ელ გორისგან მიიღო ზედმეტსახელი „მწვანე პატრიარქი“.