გარშემომყოფებს შურთ ფანარიონის პრივილეგიების - პატრიარქი ბართოლომე
2021 წლის 11 ივნისს ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გააჩნია „განსაკუთრებული ვალდებულებები და პრივილეგიები“, რომლისაც შურთ გარშემომყოფებს, აცხადებს გამოცემა „რომფეა“.
ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ გრძნობს „დაუძლეველ წმინდა მოვალეობას ემსახუროს ეკლესიის წმინდა საქმეებს საქმეებითა და სიტყვებით განსაკუთრებული ვალდებულებების მეშვეობით, რომლებიც მემკვიდრეობით გვერგო კონსტანტინოპოლის თითოეულ პატრიარქს“.
მან ასევე განაცხადა, რომ იღებს და აცნობიერებს „უნიკალურ პასუხისმგებლობას“ ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანის წინაშე კონსტანტინოპოლის არქიეპისკოპოსის სახით.
„გარშემომყოფები ამას პრივილეგიად თვლიან და თითქოსდა, შურთ აღდგომის დიდების, ყურადღებას არ აქცევენ ჭეშმარიტებისადმი  ნებისმიერ ფასად მსახურების გოლგოთას“.
ფანარიონის მეთაურმა ასევე განაცხადა, რომ „მუხლჩაუხრელად იბრძვის“ „მრავალი ათწლეულის“ განმავლობაში და ცდილობს „დაუდასტუროს ქრისტეს ვნება და მისი აღდგომა მოყვასსა და შორეულს“.
ადრე, მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ ბართოლომეს სიტყვებით, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პრივილეგიები მიღებულია მოციქულებისგან და არ შეიძლება იქცეს დისკუსიის საგნად.