მაკედონიის ეპისკოპოსებმა უარი თქვეს ბულგარეთის ეკლესიის იერარქთან მსახურებაზე მეუ-ს გამო
მარცხნიდან მარჯვნივ: ბმე-ს სტაროზაგორას მიტროპოლიტი კვიპრიანე, მთავარეპისკოპოსი სტეფანე, სმე-ის ნისის ეპისკოპოსი არსენი. ფოტო: religija.mk
მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის ორმა იერარქმა უარი თქვა მსახურებაზე საკათედრო ლიტურგიაზე, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტმა კვიპრიანემ სტაროზაგორადან, რომელიც ადრე მსახურობდა ფანარში მეუ-ს „იერარქებთან“ ევსტრატი ზორიასა და აბრაამ ლოტიშისთან ერთად.
მაკედონიური მედიის ცნობით, საუბარია კუმანოვო-ოსოგოვის მიტროპოლიტ გრიგოლსა (ნასტესკის) და პრესპასა და პელაგონიის მიტროპოლიტ პეტრეზე (კარევსკის).
მიტროპოლიტებმა პეტრემ და გრიგოლმა უარი განაცხადეს ლიტურგიაში მონაწილეობაზე, რომელიც აღევლინა 2024 წლის 9 ივნისს აია სოფიას ტაძარში ახალი მაკედონიის წმინდანების წმინდანად შერაცხვის დღესთან დაკავშირებით.
მაკედონიაში წერენ, რომ მიტროპოლიტთა ქმედება ნაკარნახევი იყო იმით, რომ ლიტურგიაში მონაწილეობა მიიღო სტაროზაგორას მიტროპოლიტმა კვიპრიანემ, როგორც ბულგარეთის ეკლესიის წარმომადგენელმა.
ამგვარად, მედიის მტკიცებით, ამ იერარქებმა „გამოიწვიეს სკანდალი, რომელიც მოხდა სერბული და ბულგარული ეკლესიების სტუმრების თვალწინ“.
შედეგად, მიტროპოლიტი გრიგოლი საერთოდ არ ჩასულა ოჰრიდში, ხოლო მიტროპოლიტი პეტრე ჩავიდა, მაგრამ უარი თქვა საკათედრო ლიტურგიაზე.
შეგახსენებთ, რომ წირვა-ლოცვას უძღვებოდა სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ნისელი ეპისკოპოსი არსენი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ გაწყვიტა კავშირი ბულგარეთის იერარქებთან, რომლებიც მსახურობდნენ მეუ-სთან ერთად.