კვიპროსის ეკლესია ალექსანდრიის ეკლესიას სთხოვს ახსნას დიაკვნის „ხელდასხმის“ შესახებ
გარდა აქტუალური საკითხებისა, კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა 2024 წლის 20 ივნისს განიხილა ქალი დიაკვნის კანონიკური სტატუსის პრობლემა, რომელიც 2 მაისს აკურთხა ზიმბაბვეს მიტროპოლიტმა სერაფიმემ (ალექსანდრიის საპატრიარქო). ამის შესახებ ნათქვამია მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილებაში.
გავრცელებული ინფორმაციით, სინოდმა ალექსანდრიის საპატრიარქოს სთხოვა ეცნობებინა ზიმბაბვეს ეპისკოპოსის მიერ ქალის დიაკვნის ხარისხში ხელდასხმის კანონიკური დასაბუთება.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე ალექსანდრიის ეკლესიამ კომენტარი გააკეთა ზიმბაბვეს მიტროპოლიტ სერაფიმეს (კიკოტისის) გადაწყვეტილებაზე ანჟელიკა მოლენის დიაკვნად კურთხევის შესახებ, რამაც არაერთგვაროვანი რეაქცია გამოიწვია მართლმადიდებლურ სამყაროში.