რუსეთის ოკუპირებულ ლუგანსკის რეგიონში რუსეთის სპეცსამსახურებმა დააკავეს უმე-ის სასულიერო პირი
არქიმანდრიტი ფეოგნოსტი (პუშკოვი), უმე-ის შტატგარეშე სასულიერო პირი, რომელიც არის ლუგანსკის ეპარქიას ეკუთვნის, ოთხი დღეა კავშირზე არ გამოდის. ბოლო შეტყობინება მის Telegram არხზე 20 ივნისს საღამოს გამოქვეყნდა.
„სასწრაფო დახმარების მანქანაში ვარ, პოლიციაში უნდათ გამომკეტონ... სიცოცხლესა და სიკვდილის ზღვარზე ვარ... დამეხმარეთ ყველამ, ვისაც შეუძლია. დედა ამას ვერ გადაიტანს!” – დაწერა მღვდელმა.
მანამდე, 18 ივნისს, მან განაცხადა, რომ მიიღო გამოძახება რუსეთის ფედერაციაში სამხედრო სამსახურში რეგისტრაციის აუცილებლობის შესახებ და უარის თქმის შემთხვევაში ხუთწლიანი პატიმრობა ემუქრებოდა. 7 ივნისს არქიმანდრიტ თეოგნოსტის სახლი გაჩხრიკეს და კომპიუტერები და სმარტფონები ჩამოართვეს.
„მთელი ამ წლების განმავლობაში მაინტერესებდა, როგორ ცხოვრობდა იგი უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე და ღიად გადმოსცემდა თავის აშკარად არაპრორუსულ შეხედულებებს. უმე-ის უკიდურესად ინტელექტუალური მღვდელი, მისი შეტყობინებები ყოველთვის საინტერესოა წასაკითხად, ის არაჩვეულებრივი ადამიანია - ემოციური, ზოგჯერ ძალიან ემოციურიც, მაგრამ რა თქმა უნდა არა ჩვეულებრივი.
უმე-ის მღვდელმა მამა თეოგნოსტს მხარდაჭერისკენ მოუწოდა, აამაღლა ხმა მის დასაცავად და ილოცონ მისთვის და მისი დედისთვის.
როგორც მჟკ წერდა, დეკანოზმა სერგი ჩერტილინმა განაცხადა, რომ მან დატოვა ოკუპაცია, რათა თავისიანებს დაეპატიმრებინათ.