ამსტერდამი ეპისკოპოს თეოდოსს: რასაც თქვენ გიკეთებენ, სამხედრო დანაშაულია
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა მხარდაჭერა გამოუცხადა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსს და განაცხადა, რომ მის მდგომარეობას ყურადღებით აკვირდებიან არა მხოლოდ მისი კოლეგები აშშ-ში იურიდიულ და ადამიანის უფლებათა აქტივობებში დიდ ბრიტანეთში, არამედ მედიის წარმომადგენლები, ასევე ამ ქვეყნების დაწესებულები, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან ქვეყნის განვითარების სამართლებრივი ვექტორით და უკრაინის მთავრობის მიერ რელიგიური თავისუფლებების სფეროში ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებით. ამის შესახებ იუწყება ჩერკასის ეპარქია.
მან გადაწყვიტა იერარქის მხარდაჭერა მორიგი ჩხრეკისა და მეხუთე სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის შემდეგ მიტროპოლიტის წინააღმდეგ, რაც გამოწვეული იყო უკრაინის, „ომის ტყვედ“ ჩაბარებაზე უარის თქმის გამო.
ადვოკატის თქმით, იურისტებს განსაკუთრებით აწუხებთ რადიკალების განმეორებითი ქმედებები და პროვოკაციები სასამართლო დარბაზთან, სადაც მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმის განხილვა მიმდინარეობს. უმე-ის დამცველმა განაცხადა, რომ ეს არის დაგეგმილი ფსიქოლოგიური ზეწოლა უკრაინის სასამართლოზე, რათა მან მიიღოს საჭირო გადაწყვეტილება მმართველთან დაკავშირებით.
„რობერტ ამსტერდამმა უსურვა მიტროპოლიტ თეოდოსს, რომ ყოფილიყო ისეთივე ძლიერი, როგორც ადრე და არ დანებებულიყო ეკლესიის დაცვაში. "რასაც ახლა ჩადიან, არის ომის დანაშაული და მოვა დრო, როცა ყველა დამნაშავე დაისჯება", - გადმოსცემენ ადვოკატის სიტყვებს ჩერკასის ეპარქიაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 19 ივნისს უუს-მ მიტროპოლიტ თეოდოსს (სნიგირევს) მეხუთე მუხლით წაუყენა ბრალდება.