ზელენსკიმ პაპს უთხრა, რომ უკრაინელები ელიან შეპტიცკის წმინდანად შერაცხვას
პრეზიდენტმა ზელენსკიმ რომის პაპთან ფრანცისკესთან სატელეფონო საუბარში განაცხადა, რომ უკრაინელი ხალხი ელოდება უბკე-ს ყოფილი მეთაურის წმინდანად შერაცხვას, რომელიც უბკე-ს სათავეში ედგა 1901 წლიდან 1944 წლამდე, ნათქვამია პრეზიდენტის ოფისის ოფიციალურ საიტზე.
ზელენსკიმ აღნიშნა ვატიკანის მეთაურის ყურადღება მშვიდობის, რელიგიათშორის დიალოგზე, ლტოლვილთა უფლებების დაცვაზე, ღარიბებზე ზრუნვის საკითხებზე. ასევე ის თვლის, რომ «მილიონობით უკრაინელის გულში ცოცხლობს ნათელი მოგონება» იოანე პავლე II-ზე და უკრაინაში მის ,, საბედისწერო ვიზიტზე’’ 2001 წელს. «სახელმწიფოს მეთაურმა აღნიშნა, რომ უკრაინელი ხალხი ელოდება მიტროპოლიტ შეპტიცკის წმინდანად შერაცხვას, – იუწყება პრეზიდენტის ოფისი.
ანდრეი შეპტიცკი, უბკე-ს მეთაური 1901 წლიდან 1944 წლამდე, რომელსაც ხშირად მოიხსენიებენ უკრაინელი ერის სულიერ ლიდერად და სულიერ ავტორიტეტად, მეორე მსპფლიო ომის დროს მიესალმებოდა ფაშისტურ რეჟიმს და ადოლფ ჰიტლერს გამარჯვებას უსურვებდა. 1941 წელს მან ჰიტლერს, რომელსაც უწოდებდა «უძლეველ მეთაურს», გაუგზავნა მისალოცი ბარათი ,,შეუდარებელი გერმანული არმიისგან’’ კიევის აღებასთან დაკავშირებით და აკურთხა მოძრაობა ОУН-УПА რომან შუხევიჩის მეთაურობით ლვოვში «დიდი გერმანიის მოკავშირე უკრაინის სახელმწიფო» – «უკრაინის სახელმწიფოს ბათილად ცნობის აქტი».
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უკრაინის პროკურორმა შეპტიცკის სიტყვების ციტირება მოახდინა,სადაც იგი ადიდებს ნაცისტებს.