«ЕС» დეპუტატი: სახ. დეპარტ-ს ურთიერთობა დუმენკოსთან ნიშნავს მეუ-ს აღიარებას
აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის ეპიფანე დუმენკოსთან შეხვედრა არის მეუ-ს მსოფლიო მართლმადიდებლობის მიერ აღიარების დასტური. ამაში დარწმუნებულია პარტია „ევროპული სოლიდარობის“ სახალხო დეპუტატი როსტისლავ პავლენკო.
„რაც შეეხება აშშ-ს როლს, ვფიქრობ, რომ სახელმწიფო მდივნის ბლინკენის შეხვედრა მიტროპოლიტ ეპიფანესთან წარმოადგენს თვითკმარ სიგნალის, რომ მსოფლიო მართლმადიდებლობა აღიარებს უმე-ს (მეუ-ს)“ - განაცხადა პავლენკომ „გლავკომთან“ ინტერვიუში.
შეგახსენებთ, როსტისლავ პავლენკო მეუ-ს ერთ-ერთი აქტიური ლობისტია, რომელიც პეტრე პოროშენკოს პრეზიდენტობის დროს კურირებდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართოლომეოსთან მოლაპარაკებების წარმოების პროცესს.
ადრე პავლენკომ აღიარა, რომ პოროშენკოს ხელისუფლება ეხმარებოდა მეუ-ს და ბრალი  დასდო ზელენსკის საეკლესიო საკითხის მნიშვნელობის გაუცნობიერებლობაში.