ფანარში თვლიან «Мирян»-ს აქციები მრავალრიცხოვანი არ არის - მეუ-ს კურატორი
«Миряне»-ს აქციები მრავალრიცხოვანი არ არის და ფანარში ამას ხედავენ, განაცხადა „მთავარ კომიტეტთან“ ინტერვიუში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთ-ერთმა კურატორმა, პარტია „ევროპული სოლიდარობის“ სახალხო დეპუტატმა როსტისლავ პავლენკომ ფანარის მეთაურთან ბოლო შეხვედრის კომენტირებისას.
კითხვაზე პასუხისას, წარმოადგენს თუ არა საფრთხეს უკრაინაში წარმოქმნილი მოძრაობა «Миряне» კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომესთვის და განიცდის თუ არა ის ამას, პავლენკომ თქვა: „ჩვენ ხომ ვხედავთ, რომ ამ ორგანიზაციის აქციები მრავალრიცხოვანი არ არის“.
„მსოფლიო საპატრიარქოში ხედავენ განსხვავებას მოჩვენებითსა და რეალობას შორის, იქ უყურებდნენ ორგანიზაცია «Миряне»-ს აქციებს, რომლებსაც მოსკოვის საპატრიარქო აწყობს, - განაცხადა პოროშენკოს პარტიის სახალხო დეპუტატმა. - ბოლო-ბოლო, კითხვები გვაქვს სამართალდამცავ ორგანოებთან, იმიტომ რომ ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან, სახელმწიფო კი ეკლესიისგან, მაგრამ უსაფრთხოების საკითხი კი სახელმწიფოს ეკისრება. მსოფლიო პატრიარქი ვერანაირ საფრთხეს ვერ ხედავს მისი უკრაინაში ჩამოსვლის გამო“.
შეგახსენებთ, რომ პავლენკოს აზრით, უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აღიარება მსოფლიო მართლმადიდებლობის მიერ შემდგარი ფაქტია, რაზეც მეტყველებს აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ურთიერთობა დუმენკოსთან.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 20000-ზე მეტი მორწმუნე 2021 წლის 15 ივნისს მოვიდა უმაღლეს რადასთან და პრეზიდენტის ოფისთან, რომ გადაეცათ მიმართვა თავიანთი უფლებებისა და ეკლესიის დასაცავად.