როვენშჩინის Миряне: 52 წართმეული ტაძრიდან მეუ-ში არც ერთი მამაო არ გადასულა
როვენსკის ოლქში უმე-ის 52 გადარეგისტრირებული რელიგიური გაერთიანებიდან არც ერთი მღვდელმსახური არ გადასულა მეუ-ში. ამის შესახებ მრგვალ მაგიდასთან „უკრაინის ძირითადი კანონი და მისი გამოყენება უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან მიმართებით“, რომელიც შედგა კიევში 2021 წლის 30 ივნისს, ყვებოდა უმე-ს ახალგაზრდა მორწმუნე ტატიანა ცარუკი, რომელიც ხელმძღვანელობს მოძრაობა «Миряне»-ს როვენსკის რეგიონალურ წარმომადგენლობას.
თუ უმე-ს წინააღმდეგ ჩადენილი უკანონობაზე ხელისუფლებისგან არანაირი კონკრეტული პასუხი არ არის, კონკრეტული პასუხი არის ხალხისგან, ხაზი გაუსვა «Миряне»-ს წევრმა.
„როვენსკის ოლქში, დღევანდელი დღის მდგომარეობით, ათი განკარგულებით 52 გაერთიანება იყო გადარეგისტრირებული. მიუხედავად ამისა, არც ერთი მღვდელი არ გადასულა უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში. ე.ი. გაერთიანებები აგრძელებენ თავიანთ მსახურებას, მაგრამ არა თავიანთ ტაძრებში, რომლებიც წაართვეს, არამედ საეკლესიო სახლებში ან სხვა მოწყობილ შენობებში“, - აღნიშნა ტატიანამ.
მორწმუნემ იმედი გამოთქვა, რომ მოძრაობა «Миряне»-ს დახმარებით, რომლის სახელწოდებაში არის სიტყვა «мир» - მშვიდობა, შესაძლებელი იქნება რელიგიური მშვიდობის მიღწევა უკრაინაში.
მისი სიტყვებით, ადვილია მსჯელობა, თუ დევნა პირადად შენ ან შენს ახლობლებს არ ეხება.
„ძალიან ადვილია ამაზე ლაპარაკი, თუ ეს შენ არ გეხება. როდესაც ეს რაღაც ცალკე სოფელს ეხება, როდესაც შენ არ გიგდებენ მუქარის შემცველ წერილებს ან შენი მრევლის მღვდელს არ იძახებენ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურში, როდესაც შენს ნაცნობ პატარა ბიჭს არ ეძახიან „მოსკალს“, ძალიან ადვილია ამ ყველაფერზე ლაპარაკი, როდესაც ეს ახლობლებს არ ეხება. სასურველია და, ვფიქრობ, ჩვენ აქ ამიტომაც შევიკრიბეთ - ამდენი პატივცემული ადვოკატი და იურისტი, რომ ეს 21-ე საუკუნეში ქვეყანაში მეტი აღარ განმეორდეს“, - დაამატა «Мирян»-ს როვენსკის წარმომადგენლობის წარმომადგენელმა.