პოლიტოლოგმა განმარტა, რატომ განსხვავდება ასე უმე-სა და მეუ-ს ლიტანიობა
ფონდ „უკრაინული პოლიტიკის“ მეთაურმა კონსტანტინე ბონდარენკომ სააგენტო „ინტერფაქს-უკრაინა“ -ში გამართული პრეს-კონფერენციის დროს, რომელიც ეძღვნებოდა უკრაინაში ძირითადი რელიგიური ჯგუფების სტატისტიკასა და ანალიზს, განაცხადა, რომ ლიტანიობის მაგალითზე შეგვიძლია ორი მიდგომის დაკვირვება უმე-სა და მეუ-ს რელიგიურობასთან დაკავშირებით, გვატყობინეს Interfax.com.ua.
“თუ რეალურ სიტუაციას შევხედავთ, პოლიტიკური ანგაჟირება არ იძლევა შესაძლებლობას ვისაუბროთ ცალკეული კონფესიების მრევლის ეკლესიურობაზე. ერთი საქმეა რწმენის დეკლარირება, მეორე - ეკლესიურობა. ამის დანახვა შეგვიძ₾ია ყოველ წელს, როცა ივლისის ბოლოს იგეგმება ლიტანიობა კიევის რუსეთში ქრისტიანობის მიღების დღესასწაულზე. ამასთან, ორი კონფესიის (უმე და მეუ) მსვლელობა ერთმანეთისგან განსხვავდება. როგორც წესი, უმე-ს მრევლის რაოდენობა 200-300 ათას პირს შეადგენს, რომლებიც ჯვრებითა და ბაირაღებით მიდიან, ახდენს მართლმადიდებლობისადმი მისი ერთგულების დემონსტრირებას. ამასთან, მეუ-ს ლიტანიობაზე მრევლი ძირითადად ეროვნული დროშებითა და უკრაინული პანთეონის გმირების პორტრეტებით მიდიან. ეს რეალურად გვიჩვენებს ამ კონფესიებში რელიგიურობისადმი ორი მიდგომის დემონსტრირებას“, - აღნიშნა კოსტია ბონდარენკომ.
როგორც ადრე მჟკ გვატყობინებდა, „ერისკაცებმა“ განაცხადეს, რომ მორწმუნეები უკვე არ აპირებენ ჩუმად გადასცენ თავისი ტაძრები საჯიჯგნად.