მნიშინში უმე-ს მორწმუნეს ცემის გამო მეუ-ს აქტივისტმა პირობითი სასჯელი მიიღო
კორეცკის რაიონულმა სასამართლომ მეუ-ს მომხრეს, რომელმაც სცემა მისი თანასოფლელი როვენის მხარის სოფელ მნიშინში უმე-ს წმინდა საფარველის ტაძრის ძალისმიერი დაკავების დროს, ერთი წელი პირობითი სასჯელი და დაავალა დაზარალებულისთვის 15 ათასი გრივენის გადახდა. იმაზე, თუ რატომ აპირებენ მორწმუნე უმე-ს დაზარალებულის ნათესავები სასამართლო გადაწყვეტილების გასაჩივრებას, 2021 წლის 5 ივლისს Facebook- გვერდზე Рівне. ეკლესიის ხმა.
ინციდენტი მოხდა 2019 წლის მაისში, როცა მნიშინში კონფესიათშორისი დაპირისპირების დროს მეუ-ს აქტივისტი პეტრე კალუჟნი თავს დაესხა წმინდა საფარველის ტაძრის მრევლს ვიქტორ გავაზიუკოვს. უმე-ს მორწმუნემ მძიმე ტრავმები მიიღო და რამოდენიმე კვირა მკურნალობდა როვენის სამხარეო საავადმყოფოს ყბა-სახის განყოფილებაში.
„ეს იყო კვირა, დილა დაიწყო არა ღვთისმსახურებით, არამედ შეხლა-შემოხლით , - განაცხადა დაზარალებულის ქალიშვილმა ვიქტორია დანილიუკმა. მამა უბრალოდ იდგა საეკლესიო სახლთან, მას მიუახლოვდა თანასოფლელი და მუშტი დაარტყა. საღამოს მამის სახე სილურჯეებით დაიფარა, დასივდა და მას ნერწყვის გადაყლაპვაც კი არ შეეძლო. ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება დაუყოვნებლივ წაგვეყვანა ის საავადმყოფოში, მივედით პეტრე კალუჟინთან, ვამბობდით, რომ ის ჩვენთან ერთად წამოსულიყო, რათა შემდეგ ზედმეტი ვარაუდები არ ყოფილიყო, ის არ უარყოფდა მამაჩემის ცემის ფაქტს, მაგრამ ჩვენთან ერთად წასვლა არ მოისურვა“.
უმე-ს ნაცემი მორწმუნეს ნათესავებმა დააზუსტეს, რომ საავადმყოფოში გადაუღეს ნაცემი ადგილები, შემდეგ კი განცხადება დაწერეს პოლიციაში. თუმცა, მათი აზრით, გამოძიება განზრახ ჭიანურდებოდა, გამომძიებელი არ ატარებდა საგამოძიებო ექსპერიმენტს და არ ჩქარობდა საქმის სასამართლოში გადაცემასთან დაკავშირებით.
„რაღაც უმსგავსობა ხდებოდა. საქმეში გაქრა ჩვენებები, კერძოდ, ჩვენი წინამძღოლის მამა ვლადიმირის, შემდეგ გაქრა ვიდეოს დისკი, მოგვიანებით ის იპოვეს, მაგრამ ოთხიდან მხოლოდ ერთის აღდგენა მოხერხდა“, - გვამცნო დაზარალებულის ქალიშვილმა.
საქმე ვიქტორ გავაზიუკის ცემის თაობაზე კორეცკის სასამართლოში განიხილებოდა და ორი წლის განმავლობაში ათზე მეტი მოსმენა ჩატარდა. კალუჟმა სასამართლოში უარყო, რომ მან სცემა მისი თანასოფლელი, ვიდეომტკიცებულებების მიუხედავად. გარდა ამისა, დაამატა ვიქტორია დანილუკმა, მოსამართლემ „საქმე იქამდე მიიყვანა, რომ ჩეკი, რომელიც საქმეს თან დავურთეთ, რათა ბრალდებულმა მამას აუნაზღაუროს მკურნალობის თანხა, გაფერმკრთალდა და თანხის გარჩევა ვერ ხერხდება“.
შედეგად რამოდენიმე კვირის უკან სასამართლომ გადაწყვეტილება მიიღო: მეუ-ს მომხრეს ერთ წლამდე პირობითი სასჯელი მიუსაჯეს და დაავალდებულეს დაზარალებულს 15 ათასი გრივნა გადაუხადოს.
უმე-ს ნაცემი მორწმუნეს ნათესავებმა განაცხადეს, რომ ეს თანხა არ ფარავს იმ სახსრების ნაწილსაც კი, რომელიც დახარჯულია მკურნალობასა და ადვოკატის მომსახურებაზე და რომ მათ განზრახული აქვთ აპელაცია შეიტანონ.