არქიეპისკოპოსმა ნათანაელმა აკურთხა ტაძარი ბრონიცაში
ღვთისმშობლის ხატის ,,მსწრაფშემსმენელის’’ სახელობის ტაძარი სოფელ ბრონიცაში. ფოტო: pravoslavna.volyn.ua
7 ივლისს, იოანე ნათლისმცემლის შობის დღესასწაულზე, ვოლინისა და ლუცკის მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა (კრიკოტა) აკურთხა ეკლესია სოფელ ბრონიცაში ღვთისმშობლის ხატის საპატივსაცემოდ, სადაც ადრე არსებული ტაძარი მეუ-ს წევრებმა წაართვეს მრევლს, იუწყება ვოლინის ეპარქიის საიტი.
ტაძრის კურთხევის შემდეგ, მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია ახალ ეკლესიაში. წინამძღვრის ლოცვა-კურთხევით, მცირე შესასვლელთან, ეპისკოპოსმა დააჯილდოვა ბრონიცას ეკლესიის წინამძღვარი მამა ნაზარ პრიმაკი, მორთული ჯვრის ტარების უფლებით.
მღვდლები და მორწმუნეები ლოცულობდნენ უკრაინაში მშვიდობისა და მსოფლიო მართლმადიდებლობის ერთიანობისთვის, ასევე ეპიდემიის დასრულებისათვის.
ლიტურგიის დასრულების შემდეგ ვლადიკა ნათანაელმა დაჯილდოვა აქტიური მრევლი ეკლესიის ჯილდოებით და ბრონიცაში მყოფ მორწმუნეებს დღესასწაული მიულოცა.
როგორც მჟკ გვამცნობდა, 2019 წლის 21 იანვარს, ბრონიცაში მეუ-ში „გადასვლის“ მომხრეებმა გახსნეს უმე– ის ტაძრის საკეტები და წინამძღვარი ეკლესიის ტერიტორიიდან განდევნეს. მორწმუნეები აგრძელებდნენ ლოცვას, თავდაპირველად სოფლის სახლში, შემდეგ დროებით ეკლესიაში და 2020 წლის ნოემბერში დაიწყო სრულფასოვანი ეკლესიის მშენებლობა.