დუმენკომ ისაუბრა იმაზე, თუ რას გააკეთებს ბართლომე უკრაინაში
მეუ-ს ლიდერმა ეპიფანე დუმენკომ ისაუბრა თუ რითი იქნება დაკავებული ფანარიონის მეთაური ეპიფანე დუმენკო უკრაინაში ვიზიტის დროს, იუწყება იუთუბ არხი «Суспільне Карпати».
დუმენკოს სიტყვებით პატრიარქი ბართლომეს ვიზიტი უკრაინაში არის – «სახელმწიფო -ეკლესიური» ხასიათის, იმდენად რამდენადაც «მოწვეულია ეკლესიისა და სახელმწიფო ლიდერის მიერ» «უკრაინის დამოუკიდებლობის დღის» აღნიშვნასთან დაკავშირებით.
ფანარიონის მეთაური მონაწილეობას მიიღებს დუმენკოსთან სადღესასწაულო ლიტურგიაზე, ხოლო შემდეგ  «შეხვდება სახელმწიფო ლიდერებს», – განაცხადა ეპიფანემ.
გარდა ამისა, მისივე თქმით, პატრიარქი ბართლომე შეხვდება ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინული საბჭოს წარმომადგენლებს, საზოგადოებას და ახალგაზრდებს.
დუმენკომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფანარიონის ხელმძღვანელს "მწვანე პატრიარქს" უწოდებენ და, შესაბამისად, ის მიიღებს მონაწილეობას გარემოს შენარჩუნებისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში.
«ჯერ ჯერობით ყალიბდება მისი ვიზიტის ძირითადი პროგრამა. რათქმაუნდა მოსალოდნელია მისი შეხვედრა ჟურნალისტებთან», – დაამატა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.