საფრანგეთში რუანის ტაძარი იწვის
11 ივლისს საფრანგეთში, რუანის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე ხანძარი გაჩნდა. მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი გოთური ტაძარი ცეცხლმა მოიცვა. ინფორმაცია საგანგებო მდგომარეობის შესახებ სოციალურ ქსელ X-ში რუანის მერმა ნიკოლას მაიერ-როსინიოლმა დაადასტურა. მისი თქმით, მობილიზებულია ყველა სამთავრობო რესურსი, განხორციელდა მუშების და ვიზიტორების ევაკუაცია.
ხანძრის დროს საკათედრო ტაძრის სახურავზე სარეკონსტრუქციო სამუშაოები მიმდინარეობდა და შენობის შპილს ცეცხლი გაუჩნდა. ხანძრის გამომწვევი მიზეზი დგინდება.
მოგეხსენებათ, ქალაქ რუანში მდებარე გოთური ტაძარი კლასიფიცირებულია, როგორც საფრანგეთის ეროვნული მემკვიდრეობის ძეგლი. აგებულია XII-XVI საუკუნეებში. თუჯის შპილი, რომელსაც წინასწარი ინფორმაციით ცეცხლი ეკიდა, მოგვიანებით გამოჩნდა.
კიევის დროით 15:50 საათზე ხანძარი ლოკალიზებულია.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2019 წლის 15 აპრილს, საფრანგეთში, ღვთისმშობლის ტაძარში, მსოფლიოში ერთ-ერთ მთავარ ქრისტიანულ სალოცავში ძლიერი ხანძარი გაჩნდა.
სბუ-მ უკანონოდ გამოაცხადა ეჭვი 14 სასულიერო პირზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის.
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, გამოძიებამ დაადგინა, რომ სწორედ ამ არქიერეებმა შეუწყეს ხელი გადაწყვეტილების მიღებას „შეერთების“ შესახებ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოთხი ეპარქიის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემადგენლობაში.