ზორია: უმე-მა ხალხი მიიყვანა დესატინის ტაძრის ნანგრევებთან, კამერაზე
მეუ-ს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა, ევსტრატი ზორიამ კიევში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დესიატინის ვლადიმერ-ოლგას ეკლესიის დანგრევას „სწორი გადაწყვეტილება“ უწოდა. ზორია თვლის, რომ მას შემდეგ, რაც მათ "დაშალეს ეს თვითნებურად აშენებული კონსტრუქცია", უმე-ის წარმომადგენლებმა დაიწყეს "ადამიანების მოყვანა მასობრივად კამერის წინ რომ ეტირათ". ამის შესახებ მან Gazeta.ua-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
მეუ-ს პრესსამსახურის ხელმძღვანელის თქმით, „კარგი ზრახვის საფარქვეშ ბოროტების კეთება არ სეიძლება“.
„მნიშვნელოვანია „რუსულმა სამყარომ“ აჩვენოს, რომ კიევი მათი, რუსულია. ამიტომ, სახელმწიფოს მოვალეობა იყო, მოეხსნა ეს სიმბოლო სულიერი და მატერიალური შემოჭრა ჩვენს ისტორიაში“, - განაცხადა მან.
უფრო მეტიც, მეუ-ს სპიკერი თვლის, რომ უმე-ის მორწმუნეები, რომლებიც დემონტაჟის შემდეგ მივიდნენ სალოცავად და ყვავილების დასადებად დესიატინის ტაძრის ნანგრევებთან, რეალურად "ტიროდნენ კამერის წინ".
”და კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მომენტი: მას შემდეგ, რაც სასამართლოს გადაწყვეტილებით დაინგრა ეს უნებართვოდ აგებული შენობა, მათ დაიწყეს ხალხის მასიურად მიყვანა, რათა ეტირათ კამერის წინ, თუ რამდენად იტანჯებოდნენ ისინი”, - თქვა ევსტრატი ზორიამ.
ასევე დააფიქსირა, რომ მსგავსი არაფერი უნახავს რუსი ოკუპანტების მიერ დანგრეული ტაძრების ადგილზე. მისი ცრუ განცხადების თანახმად, ეკლესიების ნგრევის შესახებ ინფორმაცია უმე-ის ვებსაიტებზე არ წერია, რომ ეს რუსეთის ჯარებმა გააკეთეს.
„მათ ამაში რუსეთის დადანაშაულებაც კი არ სურთ. ისინი ყველა განცხადებას უკრაინის წინააღმდეგ მიმართავენ: ის მათ ჩაგრავს. და ამავე დროს ისინი აცხადებენ, რომ ომის წინააღმდეგნი არიან და მშვიდობისთვის ლოცულობენ“, - შეაჯამა თავისი დასკვნები მეუ-ს წარმომადგენელმა.
როგორც მჟკ წერდა, დონეცკის ოლქის პოკროვსკის რაიონის სოფელ ნოვოეკონომიჩესკოეში, 8 ივლისს, რუსული დაბომბვის შედეგად, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის  ღვთისმშობლის უწმინდესი შობის სახელობის ტაძარმა მნიშვნელოვანი ზიანი მიიღო.