უმე-ში ისაუბრეს რუსეთის გაქრისტიანების 1033-წლისთავის ზეიმის დეტალებზე
2021 წლის 27 და 28 ივლისს რუსეთის გაქრისტიანების 1033 წლისთავისა და წმინდა მოციქულთასწორ თავადი ვლადიმირის ხსენებისადმი მიძღვნილი საზეიმო წირვა ჩატარდება ვლადიმირის გორაკზე და კიევ-პეჩერის   ლავრაში, იუწყება უმე-ს ოფიციალური საიტი.
27 ივლისს კიევში ვლადიმირის გორაკზე აღესრულება სამადლობელი ლოცვა, რომელსაც უხელმძღვანელებს უმე-ს წინამძღვარი, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსებთან ერთად. დასაწყისი 13:00.
ლოცვის დასრულების შემდეგ გაიმართება დიდი მსვლელობა ჯვრით კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების ტაძარში, სადაც შედგება ღამისთევა.
28 ივლისს უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი უხელმძღვანელებს საზეიმო ღვთისმსახურებას კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების ტაძრის წინ მდებარე მოედანზე. დასაწყისი 9:00.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს წინამძღვარმა თქვა, რომ წმინდა ვლადიმირი - ჭეშმარიტი ქრისტიანისა და პატრიოტის მაგალითია.