პოროშენკო რადაში: ჯანდაბა რატომ არ აყენებენ ეკლესიის შესახებ კანონს კენჭისყრაზე?
"ევროპული სოლიდარობის" ლიდერმა პეტრო პოროშენკომ უზენაესი რადას ტრიბუნიდან მოუწოდა სახალხო დეპუტატებს, სასწრაფოდ მეორე მოსმენით კენჭი უყარონ 8371 კანონპროექტს უმე-ის აკრძალვის შესახებ, გამოსვლა გამოქვეყნდა არხზე ,,პოლიტიკა’’.
პოროშენკომ თქვა, რომ საუკეთესო საჩუქარი უკრაინელი ხალხისთვის რუსეთის ნათლისღების დღესასწაულზე იქნება კანონი, რომელიც აკრძალავს უმე-ს.
”მაპატიეთ, რა ჯანდაბის გამო არ დაუყენებიათ კანონი ეკლესიის შესახებ კენჭისყრაზე ექვსი თვის, კიდევ უფრო მეტის განმავლობაში?” - დაიყვირა პოროშენკომ.
მისი თქმით, კიევ-პეჩერის ლავრაში უკრაინელები ნახა, რომლებისთვისაც ჯარი, ენა და რწმენა მნიშვნელოვანია.
„ხაზს ვუსვამ, რომ ეკლესიის შესახებ კანონს ამ კვირაში უნდა უყარონ კენჭი. ვინც ჯერ არ მოაწერა ხელი, მოაწერონ ხელი მაშინვე“, - დაასკვნა ევროკავშირის ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ევროპის სოლიდარობის პარტიის ხელმძღვანელმა, უკრაინის ყოფილმა პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ გამოაქვეყნა მილოცვა რუსეთის ნათლობის 1036 წლისთავთან დაკავშირებით, სადაც განაცხადა, რომ ამ კვირაში ის „ბრძოლაში შევა“ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია მას "ბოროტ სულებს" უწოდებს, რაც რწმენის წინააღმდეგია".