რმე სპიკერი: განხეთქილება კვიპროსის ეკლესიაში იზრდება მეუ-ს აღიარების გამო
საზოგადოებასთან და მედიასთან ურთიერთობის რმე-ს სინოდალური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ვლადიმერ ლეგოიდამ განაცხადა თავის telegram-არხზე, განხეთქილება კვიპროსის მართმადიდებლურ ეკლესიაში ღრმავდება, რადგანაც კვიპროსის ეკლესიის სინოდის რამდენიმე წევრი წინააღმდეგია მეუ-ს აღიარებისა, აგრეთვე უარი განაცხადეს სინოდის მიერ 10 ივლისს დანიშნულ ღვთისმსახურებაში მონაწილეობაზე.
კერძოდ, ღვთისმსახურებაში მონაწილეობაზე უარი თქვეს ლამასოლის მიტროპოლიტმა ათანასემ, მორფის - ნეოფიტმა, კიკის - ნიკიფორემ, ტამასოს - ესაიამ, ასევე ამაფუნტელმა ეპისკოპოსებმა ნიკოლოზმა და ლედრის ეპიფანემ.
«არქიეპისკოპოსი ქრიზოსტომის რეაქცია ძალზედ მწვავე იყო. მან განაცხადა, რომ იცის "ხერხები ადგილი მიუჩინოს" სინოდის იმ წევრებს, რომლებიც არ ეთანხმებიან მეუ-ს აღიარებას. მისი აზრით იერარქების მიერ ერთობლივ ლიტურგიაზე უარის თქმა "სინოდის გადაწყვეტილების უპატივცემლობას ნიშნავს" და ასევე "წინამძღვრის გვერდის ავლასა და შეურაცყოფის მცდელობას"... როგორც ჩანს ჯერ ეს იმედები ფუჭად რჩება, მაგრამ იზრდება ზეწოლა იმ პირების მიმართ, ვისაც კანონის დარღვევა არ უნდათ. შედეგად ბზარი ღრმავდება არა მხოლოდ ადგილობრივ მართმადიდებლურ ეკლესიებს შორის, არამედ იმათ შორისაც, ვინც კონსტანტინოპოლის ნებას დაჰყვა და მაინც აღიარა მეუ. ჭეშმარიტად, განხეთქილება მხოლოდ განხეთქილებას იწვევს», – აღნიშნა ვლადიმერ ლეგოიდამ.