დესიატინის ეკლესიის ადგილზე მფარველობის დღესასწაულის პატივსაცემად პარაკლისი გაიმართა
ეპისკოპოსი კლიმენტი გალავნის გავლით აკურთხებს დანგრეული ტაძრის ტერიტორიას. ფოტო: Десятинный монастырь
მოციქულთა თანასწორი წმიდა უფლისწული ვლადიმირის ხსენების დღეს და რუსეთის ნათლობის 1036 წლისთავზე, კიევის მამათა დესიატინის მონასტერში ღვთისმსახურების შემდეგ, მონასტრის ძმებმა, იღუმენის წინამძღვრობით, ბოროვსკის ეპისკოპოსმა კლიმენტმა ვლადიმერ-ოლგინსკის დანგრეული ეკლესიის ადგილზე ილოცა. ამის შესახებ მონასტრის ტელეგრამ-არხი იტყობინება.
სასულიერო პირები მრევლთან ერთად მსვლელობით გაემართნენ დანგრეული სალოცავის ადგილზე, სადაც მფარველობის საპატივცემულოდ პარაკლისი აღასრულეს.
„საეკლესიო ტრადიციის თანახმად, ყოველი ტაძრის ტახტს ჰყავს თავისი მფარველი ანგელოზი, რომელიც აკურთხებს ამ ადგილს მაშინაც კი, როცა ტაძარი დიდი ხანია აღარ არის. ანგელოზი არ დატოვებს მას ღვთის უკანასკნელ სამსჯავროზე. ამიტომ, ასეთ ადგილს განსაკუთრებული პატივისცემით უნდა მოეპყროთ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ლოცვის დასასრულს ეპისკოპოსმა კლიმენტმა მადლობა გადაუხადა ყველას ერთობლივი ლოცვისთვის, ასევე იმ მორწმუნეებს, რომლებიც სხვა დღეებში მოდიან ამ ადგილას სალოცავად.