ბულგარეთის ეკლესია ოლიმპიადაზე: ქრისტეს რწმენის გარეშე ევროპას მომავალი არ აქვს
2024 წლის 30 ივლისს ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა სინოდმა გამოაქვეყნა განცხადება პარიზში ოლიმპიური თამაშების გახსნის ცერემონიასთან დაკავშირებით, რომელშიც "წარმოდგენილ მხატვრულ გამოსახულებებს" უწოდა არა მხოლოდ "ვულგარული და უგემოვნო", არამედ " დისკრიმინაციული და შეურაცხმყოფელი ქრისტიანი მორწმუნეებისთვის“. „ჩვენ არ შეგვიძლია მივიღოთ და გავჩუმდეთ ამასთან დაკავშირებით“, - ნათქვამია სინოდის განცხადებაში, რომელიც გამოქვეყნდა ბმე-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
„რამდენიმე დღის წინ მთელი ქრისტიანული სამყარო შერცხვა, აცდუნა და განაწყენებული იყო საფრანგეთში XXXIII ზაფხულის ოლიმპიური თამაშების გახსნით. წარმოდგენილი მხატვრული გამოსახულებები - მიუხედავად ორგანიზატორების მიერ გამოცხადებული მოტივებისა - ეწინააღმდეგება და სრულიად შეუთავსებელია არა მხოლოდ ქრისტიანულ ევანგელურ მორალთან, ქრისტიანულ სულიერ ცხოვრებასთან, არამედ საღ აზროვნებასთან, ადამიანის ბუნებრივ უფლებებთან, მრავალსაუკუნოვან ევროპულ ესთეტიკურ კრიტერიუმებთან. ასევე სილამაზის კლასიკურ იდეალთან - ჯანსაღი გონება ჯანსაღ სხეულში, რომელიც ოლიმპიური თამაშების იდეაშია განსახიერებული. ვულგარულობა და იდეოლოგიური უგემოვნობა პრობლემის მხოლოდ ნაწილია.
ბევრად უფრო მნიშვნელოვანი რჩება ქრისტიანი მორწმუნეების მიმართ გამომწვევი, დისკრიმინაციული და შეურაცხმყოფელი დამოკიდებულების საკითხი, რასაც ვერ მივიღებთ და ვჩუმდებით. ამ საკითხთან დაკავშირებით ქრისტე კატეგორიულია: „ვინც ჩემს მორწმუნე პატარებს დააბრკოლებს, სჯობს კისერზე წისქვილის ქვა ჩამოკიდოს და ზღვის სიღრმეში ჩააგდოს, რადგან ცდუნებები უნდა მოვიდეს, მაგრამ ვაი იმ კაცს, ვისი მეშვეობითაც მოვა ცდუნება“ (მათე 18:6-7)“ - ნათქვამია დოკუმენტში.
ბულგარეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ აღნიშნა, რომ მრავალი კრიტიკული ხმა, რომელიც რამდენიმე დღის განმავლობაში ისმის, მიუთითებს იმაზე, რომ ქრისტიანული ევროპა ცოცხალია და მისი დექრისტიანიზაციისა და დეჰუმანიზაციის მცდელობები წარმატებული არ იქნება.
„ჩვენი ხალხის გზა არის ევროპული გზა, მაგრამ ჩვენ ვართ ქრისტიანული ევროპისთვის; ევროპისთვის, რომელიც პატივს სცემს მის ისტორიას და ფესვებს. ჩვენ დარწმუნებულები ვართ, რომ ქრისტეს და მარადიული ქრისტიანული ღირებულებების რეალური, ცოცხალი რწმენის გარეშე, ევროპას არ აქვს და არ შეიძლება ჰქონდეს მომავალი“, - ხაზგასმით აღნიშნა ბმე-ს სინოდმა.