პოროშენკო წერილებს უგზავნის თავის მოადგილეებს და მათ უმე-ს აკრძალვას სთხოვს
23 ივლისს პოროშენკოსა და მისი პარტიის მიერ პარლამენტის ტრიბუნის დაბლოკვა 8371 კანონის კენჭისყრაზე წარუმატებლობის გამო. Фейсбук
ევროპული სოლიდარობის ფრაქციის ადგილობრივი საბჭოების დეპუტატებს ეგზავნებათ წერილები ინსტრუქციებით, თუ როგორ უნდა წამოიწყონ რიგგარეშე ადგილობრივი შეხვედრები, რომლებშიც ისინი განიხილავენ მიმართვას პარლამენტის სახალხო დეპუტატებისთვის უმე-ის ფაქტიური აკრძალვის შესახებ № 8371 კანონპროექტისთვის კენჭისყრის მოთხოვნით.
„უმაღლესი რადას ხელმძღვანელობამ და დეპუტატებმა დაუყოვნებლივ უნდა შეწყვიტონ დივერსიები და მიიღონ კანონპროექტი რელიგიურ სფეროში რუსული გავლენისგან დაცვის შესახებ“, - ნათქვამია მიმართვაში.
ევროკავშირის დეპუტატების ინიციატივით, ადგილობრივმა საბჭოებმა უნდა მოსთხოვონ უმაღლესი რადას ხელმძღვანელობას „დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს უკრაინის ხალხის მიერ არჩეული საპარლამენტო დეპუტატების უმრავლესობის აბსოლუტური ნების შეფერხება“.
ხალხის წარმომადგენლებს მოუწოდებენ „უარყონ რუსული გავლენის აგენტების ზეწოლა და დაშინება, სასწრაფოდ დაბრუნდნენ დედაქალაქში და უმაღლესი რადას სხდომათა დარბაზში, რათა საბოლოოდ მიიღონ კანონპროექტი „უკრაინის ზოგიერთ კანონში შეტანილი ცვლილებების შესახებ უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობაზე“.
მიმართვაში ნათქვამია, რომ საუბარია სხვა არაფერზე, გარდა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებზე და კანონპროექტი 8371 არ არის მიმართული უკრაინის მოქალაქეების რელიგიური თავისუფლების შეზღუდვაზე.
„ის არ ემუქრება და ვერც ემუქრება უკრაინულ რელიგიურ თემს. იმათ გარდა, ვინც საკუთარ თავს უკრაინელს უწოდებს, ნამდვილად რჩება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილად და იარაღად გამოიყენება აგრესორის ხელში“, - უნდა უთხრან ადგილობრივმა საბჭოებმა სახალხო დეპუტატებს.
გარდა ამისა, „ევროპული სოლიდარობა“ აშკარად მიანიშნებს, რომ მათმა უფროსმა პოროშენკომ შეასრულა მთავარი საქმე და რადას დეპუტატებმა და პრეზიდენტმა უნდა გადადგას ბოლო ნაბიჯი „გრძელ, მრავალწლიან ბრძოლაში უკრაინის საზოგადოების სულიერი ცხოვრების რუსული აგრესორის ჩარევის განგანთავისუფლებისთვის. “ დეპუტატებს, სავარაუდოდ, მხოლოდ საბოლოო კენჭისყრა სჭირდებათ პარლამენტში და პრეზიდენტი ხელს აწერს კენჭისყრის კანონს.
„ამ ნაბიჯების არ გადადგმა ან მათი გაჭიანურება ნიშნავს მიზანმიმართულ მუშაობას მტრისთვის, სახელმწიფო ღალატის ჩადენას და უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისთვის ძირის გამოთხრას. ჩვენ მოგიწოდებთ, მოქმედებით და არა სიტყვებით დაადასტუროთ, რომ თქვენ ნამდვილად ხართ უკრაინელი ხალხის რჩეულები და მოქმედებთ მათი ინტერესების შესაბამისად და მტერს არ ემსახურებით“, - საუბარია შეთავაზებულ მიმართვაში.