რადა განიხილავს კანონს ალტერნატიული სამსახურის შესახებ რელიგიურ შეხედულებებზე დაყრდნობით
უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი N 11439, რომელიც მიზნად ისახავს მოქალაქეთა კონსტიტუციური უფლების უზრუნველყოფას ალტერნატიულ (არასამხედრო) სამსახურზე. იგი შექმნილია უკრაინის კანონმდებლობაში არსებული ხარვეზების აღმოსაფხვრელად, რაც შესაძლებელს ხდის გარკვეული სამართლებრივი საკითხების ორაზროვანი გზით გადაჭრას.
კერძოდ, დოკუმენტი გვთავაზობს არაერთი ცვლილების შეტანას კანონმდებობაში. „მობილიზაციის მომზადებისა და მობილიზაციის შესახებ“ კანონის 23-ე პუნქტი, რომელიც ითვალისწინებს, რომ მობილიზაციისას (განსაკუთრებული ვადით) სამხედრო სამსახურში გაწვევას არ ექვემდებარება:
▪️ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების (ასოციაციების) კუთვნილი სასულიერო პირები, რომლებიც შედიან ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინულ საბჭოში (რომელთა საქმიანობა არ არის აკრძალული უკრაინაში);
▪️უკრაინის მოქალაქეები, რომლებიც წერილობით ადასტურებენ, რომ სამხედრო მოვალეობის შესრულება ეწინააღმდეგება მათ რელიგიურ შეხედულებებს (ასეთი მოქალაქეებისთვის ამ მოვალეობის შესრულება უნდა შეიცვალოს ალტერნატიული (არასამხედრო) სამსახურით).
როგორც მჟკ წერდა, უმაღლესმა რადამ გამოაქვეყნა გადაწყვეტილება რელიგიის გამო სამსახურზე უარის თქმის შესახებ.