აშშ-ის საქმეებში დროებითი რწმუნებული სერგეი დუმენკოს შეხვდა
22 ივლისს კიევში აშშ-ის საქმეებში დროებითი რწმუნებული უკრაინაში ჯორჯ კენტი შეხვდა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურს სერგეი დუმენკოს, იუწყება უკრაინაში აშშ-ს საელჩოს პრეს-სამსახური.
ამერიკელ დიპლომატს ახლდნენ უკრაინაში ამერიკის საელჩოს თანამშრომლები. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „არქიეპისკოპოსმა“ ივანე (ევსტრათე) ზორიამ.
შეხვედრის დროს აშშ-ს საქმეებში დროებითმა რწმუნებულმა ჯორჯ კენტმა განაცხადა „აშშ-ის მხრიდან რელიგიური  თავისუფლების  სრულ მხარდაჭერაზე  საგარეო გავლენების გარეშე“.
შეგახსენებთ, მანამდე უკრაინაში აშშ-ს საელჩოში ამტკიცებდნენ, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ტომოსი - „საშუალებაა ყველა უკრაინელისთვის იმ რელიგიის აღმსარებლობისა, რომელიც შესაბამისობაშია მის ხედვასთან, გარეშე ჩარევის გარეშე“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, 2021 წლის 3 იანვარს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა მეთაურმა მარკ პომპეომ თავის twitter-ეკაუნტში განაცხადა, რომ იზრუნებს აშშ-ს მიერ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის საერთაშორისო აღიარებაზე.