რუსეთის ფედერაციასთან ომში უკრაინის ეკლესიების წარმომადგენელთა ნახევარი დაიღუპა უმე-დან, – მედია
საერთაშორისო პროექტებმა „ქრისტიანები ომის წინააღმდეგ“ და „საშობაო დეკლარაცია“ განაახლეს რუსეთის შემოჭრის შემდეგ უკრაინაში დაღუპული სასულიერო პირებისა და ქრისტიანული ეკლესიების სამღვდელოების კონსოლიდირებული სია, რომლის მიხედვითაც დაიღუპა უმე-ის 30 წარმომადგენელი, ხოლო ხუთი სასულიერო პირი დღემდე დაკარგულად ითვლება.
მედია აღნიშნავს, რომ დოკუმენტში მოცემულია რელიგიურ მოღვაწეებზე თავდასხმის მხოლოდ მტკიცებულებების ნაწილი, მაგრამ ამ მონაცემებით, რუსეთთან ომში დაღუპული სასულიერო პირების ნახევარი უმე-ის წარმომადგენელია.
2024 წელს სიას დაემატა ოთხი ადამიანი:
მიხაილ კონსტანტინოვი, უმე-ის სექსტონი (07/02/2024)
ალექსეი სტოგნი, უმე-ის მღვდელი (07/16/2024)
ფომინ ნიკოლაი, უმე-ის დეკანოზი (01/22/2024)
ვიქტორ ციბა, უმე-ის მკითხველი (10.04.2024)
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 26 დეკემბერს, ფეოფანიაში გაიმართა უმე-ის წმიდა სინოდის სხდომა, სადაც წარმოადგინეს ომის დაწყების შემდეგ ეკლესიის დანაკარგები სასულიერო პირებსა და ეკლესიებს შორის. უმე-ს საქმეთამმართველმა მიტროპოლიტმა ანტონმა განაცხადა, რომ „2023 წლის ბოლოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის 14 სასულიერო პირი დაიღუპა, კიდევ 20 სასულიერო პირი დაშავდა, ჩვენი ეკლესიის 5 წარმომადგენელი დაკარგულად ითვლება“.