ერთი წლის წინ დუმენკომ დაარწმუნა ბართლომეოსი უკრაინაში დელეგაცია არ გაეგზავნა, - მედია
პუბლიკაცია „სულიერი ფრონტმა“ გამოაქვეყნა ორი წერილი, სადაც მითითებულია, რომ 2023 წლის ივლისში პატრიარქი ბართლომეოსი აპირებდა უკრაინაში დელეგაციის გაგზავნას მეუ-სა და უმე-ის წარმომადგენლებთან, ასევე შესაბამისი დეპარტამენტების მთავრობის წარმომადგენლებთან, უკრაინაში მართლმადიდებლური სტრუქტურების ერთ რელიგიურ ორგანიზაციად გაერთიანების მიზნით.
პირველი წერილი არის მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანე დუმენკოს პასუხი პატრიარქ ბართლომესთან, სადაც ის წერს, რომ არ არის საჭირო ასეთი დელეგაციის გაგზავნა უკრაინაში.
წერილის სრულ ტექსტს თარგმანში ვაქვეყნებთ:
თქვენო უწმიდესობავ, კონსტანტინოპოლის მთავარეპისკოპოსო- ახალი რომის, მსოფლიო პატრიარქო, ქრისტე ღმერთის მსახურო, ძვირფასო და ღირსეულო ძმაო და თანამსახურო ჩვენი სიმდაბლისა, ბართლომეოს, ჩვენ ვეთაყვანებით თქვენს უწმინდესობას უფალში და გულწრფელად და სიხარულით მივესალმებით თქვენს უწმინდესობას. თქვენი უწმინდესობისგან 2023 წლის 27 ივნისის №422 წერილის მიღების შემდეგ, ჩვენი სახელით და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სახელით ვადასტურებთ ჩვენს ურყევ სიყვარულსა და პატივისცემას, ჩვენი დედა ეკლესიის ღირსი პატრიარქისგან. თქვენი უწმინდესობისგან ჩვენ ყოველთვის ვიღებდით და ვიმედოვნებთ, რომ კვლავაც მივიღებთ დახმარებას და მხარდაჭერას სიტყვებით, გადაწყვეტილებებითა და ქმედებებით, რომლითაც გამოიხატება თქვენი უწმინდესის მამობრივი სიყვარული. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და გულწრფელად მადლობა გადავუხადო თქვენს უწმინდესობას ჩვენი წარმომადგენლის, მისი უწმინდესობის მიტროპოლიტი ევსტრატის თბილი და მისასალმებელი მიღებისთვის, რომელიც ცოტა ხნის წინ ეწვია და ნაყოფიერი კომუნიკაცია ჰქონდა თქვენს უწმიდესობასთან ჩვენი სახელით, რაც დეტალურად გვეცნობა. გარწმუნებთ თქვენს უწმინდესობას, რომ ყველაფერი, რაც ამ შეხვედრაზე წერილობით და საუბარში გადმოგცეთ, სიმართლეა. ჩვენ ასევე გვაცნობეს იმ ნაყოფიერი შეხვედრის შესახებ, რომელიც თქვენმა უწმინდესობამ გამართა პარალელურად უკრაინის სახელმწიფოს უფლებამოსილ წარმომადგენლებთან. ჩვენ დიდად ვაფასებთ თქვენს წერილში გამოხატულ სურვილს, რომ მხარი დაუჭიროთ ჩვენ და უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას ომის რთულ პირობებში, რომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ, თქვენი სახელით უკრაინაში ოფიციალური დელეგაციის გაგზავნით. დელეგაციის წევრებისგან დღემდე არ მიგვიღია სხვა ინფორმაცია, გარდა იმისა, რაც შეიცავს თქვენი უწმინდესობის წერილს. კერძოდ, ჩვენ არ ვიყავით ინფორმირებული ვიზიტის დაგეგმილ დროსა და ვიზიტის მოსალოდნელ პროგრამაზე, რათა უკეთ მოვმზადებულიყავით დელეგაციის წევრებთან დეტალების განხილვით. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ უამრავი მოწვევის გათვალისწინებით, რომელიც ჩვენმა თავმდაბლობამ მიიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპარქიებიდან მათი მონახულების მოთხოვნით და რომლებიც უკვე წინასწარ იყო დაგეგმილი. გარდა ამისა, ჩვენი ძმების სიყვარული და ზრუნვა მავალდებულებს ვაცნობო თქვენს უწმინდესობას, რომ მთავრობის მიერ ჩვენთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, უკრაინაში უსაფრთხოების ვითარება ბოლო კვირების განმავლობაში უფრო არაპროგნოზირებადი გახდა, პროგნოზირებადი რუსეთის ახალი და საშინელი აგრესიული ქმედებების გამო. ყველაზე დიდი შეშფოთება ის არის, რომ აბსოლუტურად სანდო და დადასტურებული ინფორმაციის თანახმად, რომელიც სახელმწიფოს აქვს და რომელიც საჯაროდ გახდა კიდეც, არსებობს რუსეთის მხრიდან ტერორისტული თავდასხმის რეალური საფრთხე ზაპოროჟიეს მახლობლად მდებარე ატომურ ელექტროსადგურზე. ასეთი ტერორისტული აქტის შედეგები შეიძლება შევადაროთ ჩერნობილის კატასტროფის შედეგებს, ხოლო რადიოაქტიური დაბინძურების ზონა არაპროგნოზირებადია და შესაძლოა კიევამდეც კი მიაღწიოს. ამიტომ, ვისარგებლებთ შემთხვევით და თავმდაბლად ვთხოვთ თქვენს უწმინდესობას, ილოცოს უკრაინისთვის და ყველა ჩვენგანისთვის, რათა ღმერთმა არ დაუშვას ამ საშინელი გეგმის განხორციელება! ჩვენ დარწმუნებული ვართ, თქვენო უწმინდესობავ, რომ არა მხოლოდ სიტყვით, არამედ, უპირველეს ყოვლისა, საქმით, ჩვენ უცვლელად ვაჩვენეთ ჩვენი ერთგულება კონსტანტინოპოლის ქრისტეს დიდი ეკლესიის კანონიკური მოვალეობების წინაშე, ჩვენი მოსიყვარულე დედის წინაშე და თქვენს წინაშე, ჩვენი საყვარელი კეთილისმყოფელის წინაშე, რადგან მრავალსაუკუნოვანი უსამართლობის შემდეგ, რომლითაც იტანჯებოდა უკრაინის ეკლესია, თქვენ ბრძნულად აღადგინეთ კანონიკური წესრიგი და საჭირო დახმარება გაგვიწიეთ.
სამწუხაროდ, ყველა და ყოველთვის არ იჩენს ერთსა და იმავე სიყვარულს და პატივისცემას და ამიტომ ამ ეპოქის სული აღწევს ეკლესიის ცხოვრებაში. ეს განსაკუთრებით შესამჩნევია მოსკოვის საპატრიარქოს მიერ ჩადენილ მრავალრიცხოვან დარღვევაში. ამ წერილის დასასრულს, ძმური სიყვარულით, ვითხოვთ თქვენს წმინდა ლოცვას ჩვენთვის, ჩვენი ხალხისთვის და უკრაინის ეკლესიისთვის და ვარწმუნებ თქვენს უწმინდესობას ჩვენი ურყევ სიყვარულსა და პატივისცემაში თქვენი და დედა ეკლესიის მიმართ. ქრისტესმიერი სიყვარულით, თქვენი ძმა - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი
მეორე წერილი დაწერა არქიმანდრიტმა გრიგოლმა, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდის მაშინდელმა მდივანმა, სინოდის გადაწყვეტილების შესახებ, გაეგზავნა სინოდურ კომისიას უკრაინაში, წევრების სიით და კომისიის გაგზავნის მიზნით.
წერილის სრული ტექსტის თარგმანს ვაქვეყნებთ:
ძვირფასო გენერალურო კონსულო ნედილსკი! ჩვენ გულწრფელად მივესალმებით კეთილგანწყობისა და სოლიდარობის სულისკვეთებით. ვიმედოვნებ, რომ ეს წერილი გაგამხნევებთ. დიდი სიხარულით ვაცხადებ საპატრიარქოს დელეგაციის უახლოეს ვიზიტს უკრაინაში. ეს დელეგაცია, რომელშიც შედიან ვინიპეგის უწმიდესი არქიეპისკოპოსი ილარიონი (რუდნიკი), კანადის მიტროპოლიტი, მისი უწმინდესობა პისიდიის მიტროპოლიტი იობი (გეჩა) და მეუფე. დეკანოზი ეპიფანე კამიანოვიჩი ჩავა უკრაინაში ორშაბათს, 2023 წლის 3 ივლისს, რათა დიალოგი გამართოს მის უნეტარესობა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ეპიფანესთან და მისი აღმატებულება პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მთავრობასთან, ჩვენი მსოფლიო პატრიარქის სახელით. ამ ღონისძიებასთან დაკავშირებით, გთხოვთ, გაგიწიოთ ღირებული დახმარება და დახმარება ჩვენი დელეგაციის ვიზიტის ორგანიზებისთვის საჭირო ღონისძიებების განხორციელებაში.
გთხოვთ, დაუკავშირდეთ ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსს ილარიონს, რათა ვიზიტი წარმატებით და შეუფერხებლად წარიმართოს. მომზადებისას, გარწმუნებთ, რომ ჩვენი დელეგაცია მკაცრად დაიცავს უკრაინის ხელისუფლების მიერ დადგენილ ყველა შესაბამის პროტოკოლს და წესს. ჩვენ უდიდეს მნიშვნელობას ვანიჭებთ ყველა მონაწილის ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებას და მივიღებთ ყველა საჭირო ზომას უსაფრთხო და კარგად ორგანიზებული ვიზიტის უზრუნველსაყოფად. კიდევ ერთხელ გამოვხატავ ღრმა მადლიერებას მისი უწმინდესობის სახელით თქვენი ღირებული დახმარებისა და თანამშრომლობისთვის ამ ვიზიტის ორგანიზებაში. გთხოვთ, ნუ მოგერიდებათ დაუკავშირდეთ ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსს ილარიონს, თუ გჭირდებათ რაიმე დამატებითი ინფორმაცია ან გაქვთ შეკითხვები თქვენს ვიზიტთან დაკავშირებით. ჩვენ მოუთმენლად ველით თქვენს ხელმძღვანელობას და თანამშრომლობას, როდესაც საპატრიარქო დელეგაცია იწყებს ამ მნიშვნელოვან მოგზაურობას. თბილი სურვილებით არქიმანდრიტი გრიგოლ ფრანგაკისი, ფანარის მთავარი მდივანი, 2023 წლის 28 ივნისი.
მჟკ-ს წყაროები იუწყებიან, რომ ფანარის ხელმძღვანელმა გადაწყვეტილება დელეგაციის გაგზავნის შესახებ უკრაინაში მას შემდეგ მიიღო, რაც ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევის რაოდენობამ ყველა ზღვარს გადააჭარბა.
ჩვენი წყაროები ასევე ირწმუნებიან, რომ პატრიარქ ბართლომეოსის მხრიდან უზარმაზარი უკმაყოფილება გამოიწვია ჩერკასის კონფლიქტმა, სადაც მეუ-ს მომხრეები თავს დაესხნენ ღვთისმშობლის შობის მონასტერის მრევლს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის პრეზიდენტის აპარატი ფანართან ერთად ემზადება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რეგისტრაციისთვის, რომელიც, მათი გეგმების მიხედვით, აკრძალვის შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასაც მოიცავს.