უმე-ში დააჯილდოვეს ნეჟინში ლიტანიობის დროს რადიკალების მიერ ნაცემი მღვდელი
მიტროპოლიტი კლიმენტი აჯილდოვებს რეიდერების მიერ ნაცემ მღვდელს რომან ნეშერეტს. ფოტო: сайт Нежинской епархии
შაბათს, 24 ივლისს, სოფელ კალინოვკის ყაზანის ტაძარში  საღმრთო ლიტურგიის დროს ნეჟინსკისა და პრილუკსკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა (ვეჩერა) საეკლესიო ჯილდოები მიანიჭა მღვდელ  რომანოზ ნეშჩერეტას, რომელსაც  ერთი თვის წინ ლიტანიობის დროს თავს დაესხნენ რადიკალები, იუწყებოდნენ ნეჟინსკის ეპარქიის პრეს-სამსახურში.
უნეტარესი მიტროპოლიტის  ონოფრეს ლოცვა-კურთხევით, მეუფე კლიმენტმა მამა რომანოზი საგვერდულითა და გამშვენებული ჯვრით დააჯილდოვა.
ნეჟინსკის ეპარქიაში გაიხსენეს, რომ მამა რომანოზი რადიკალებისგან დაზარალდა  ლიტანიობის დროს 23 ივნისს, წმინდა იოანეს, ჩერნიგოვოსა და ტობოლსკის მიტროპოლიტის ხსენსების დღეს. მაშინ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის აგრესიულად განწყობილი მომხრეები თავს დაესხნენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდლებსა და მორწმუნეებს. მამა რომანოზ ნეშჩერეტს ჩამოგლიჯეს მღვდლის სამკერდე ჯვარი და შეურაცხყვეს სიწმინდე.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, „ჩლიქოსანი“ ნეჟინიდან დაწვრილებით ყვებოდა უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის წინააღმდეგ მოწყობილი პროვოკაციების შესახებ.