მიტ. ანტონმა ისაუბრა მრევლის, ეპისკოპოსებისა და უმე-ს მონასტრების რიცხვზე
რუსეთის ნათლობის წინა დღეს უმე-ს საქმეთმმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა ისაუბრა უმე-ს მრევლის, ეპისკოპოსებისა და მონასტრების რაოდენობაზე, იუწყება newsoneua.tv.
«თუ ვისაუბრებთ ციფრებზე, მაშინ უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია ითვლის: ეპისკოპოსები – 110, ეპარხია – 53, მღვდელმსახურები – 12 456, თემი – 12 374, ბერები – 4 548, მონასტრები – 255. შესაბამისი ცვლილებები და 2021 წლის საბოლოო მონაცემები განთავსდება ჩემს მიმდინარე წლის ანგარიშში», – აღნიშნა უმე-ს საქმეთმმართველმა.
მიტროპოლიტმა ანტონმა ასევე დაამატა, რომ მიუხედავად მეუ-ს აქტივისტებისგან ტაძრების დარბევისა, უმე-ს საზოგადოება ინარჩუნებს მართმადიდებლობისადმი ერთგულებას და აშენებს ახალ ტაძრებს.
«განსაკუთრებით სასიხარულოა ის ფაქტი, რომ გამუდმებით შენდება ახალი ტაძრები იმ თემებისთვის, რომლებიც დაზარალდნენ მეუ-ს რეიდერების დარბევებისგან. ბოლო მაგალითია – როვენის მხარის სოფელ ბუჩაში 24 ივლისს ტაძრის კურთხევა, რომელიც აშენდა 2019 წელს მეუ-ს აქტივისტებისაგან წართმეული ტაძრის სანაცვლოდ», – ისაუბრა უმე-ს საქმეთმმართველმა.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, უმე-მ დააჯილდოვა მღვდელმსახური, რომელიც რეიდერებმა ნეჟინში ლიტანიობის დროს სცემეს.