ერთი წლის წინ ზელენსკი ითხოვდა ფანარიონისგან მეუ-სთვის საპატრიარქოს სტატუსის მინიჭებას, - მასმედია
ბერძნული წყაროების მონაცემებით, 2023 წლის 8 ივლისს მსოფლიო პატრიარქთან ბართლომესთან შეხვედრის დროს ვლადიმერ ზელენსკი შესაძლოა ითხოვდა ფანარიონისგან მეუ-სთვის საპატრიარქო სტატუსის მინიჭებას.
ბერძნული გამომცემლობა „რომფეა“ ყვებოდა, რომ ვლადიმერ ზელენსკი პატრიარქ ბართლომესთან შეხვედრაზე პირდაპირ თხოვდა მას დანიშნოს ქალკედონის მიტროპოლიტი ემანუელი (კანადის არქიეპისკოპოს ილარიონის ნაცვლად) კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს კომისიის თავმჯდომარედ, რომელიც განიხილავს უკრაინაში  მართლმადიდებლობის ერთობის საკითხებს. გამომცემლობა „რომფეა“ აგრეთვე წერს, რომ უკრაინის პრეზიდენტი თხოვდა კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღოლს მეუ-სთვის საპატრიარქოს სტატუსის მინიჭებას.
გარდა ამისა, ბერძნული მასმედია ამტკიცებს, რომ „უკრაინაში სამხედრო-რელიგიური სიტუაციის  გამწვავების ფონზე ზელენსკის გარემოცვაში გამოჩნდა ახალი სახეები, რაც, ექსპერტთა აზრით, მიუთითებს უკრაინის ხელისუფლების პოზიციის შეცვლაზე საეკლესიო საკითხებთან დაკავშირებით“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2023 წელს დუმენკო არწმუნებდა ბართლომეს, რომ არ გააგზავნოს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგაცია უკრაინაში.