დიდ ლიტანიობაში მონაწილეობდა 350 000-ზე მეტი მორწმუნე, - უმე
დიდ ლიტანიობაში, რომელიც შედგა კიევში 2021 წლის 27 ივლისს რუსეთის გაქრისტიანების 1033 წლისთავის დღესასწაულთან დაკავშირებით, მონაწილეობა მიიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 350 ათასზე მეტმა მორწმუნემ. ამის შესახებ ჟურნალისტებს აუწყა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარსკის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩი).
„დღეს ლიტანიობაში მონაწილეობა მიიღეს 350 ათასზე მეტმა მომლოცველმა. ეს თავდაპირველი გაანგარიშებაა: ჩვენ უკვე დავიწყეთ ღვთისმსახურება, ნახევარი ღვთისმსახურების გასვლის მერე ხალხი კვლავ მოდიოდა ვლადიმერსკის გორკიდან“, - თქვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა კიევო-პეჩერის ლავრის ბრიფინგზე, რომელსაც ტრანსლირებდა «Перший Незалежний».
მიტროპოლიტმა ანტონმა ხაზი გაუსვა, რომ ეს წინასწარი გაანგარიშებაა და ის დარწმუნებულია, რომ რეალური რიცხვი შეიძლება მნიშვნელოვნად უფრო მაღალი აღმოჩნდეს.
შეგახსენებთ, 2021 წლის 27 და 28 ივლისს კიევში იმართება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დღესასწაული, რომელიც რუსეთის გაქრისტიანების 1033 წლისთავს ეძღვნება. დღესასწაულზე ჩამოვიდნენ მორწმუნეები უკრაინის სხვადასხვა რეგიონიდან, აგრეთვე მორწმუნეები მონტენეგროდან და საქართველოდან. პარაკლისის შემდეგ ვლადიმერსკაიას გორკაზე სამღვდელოებამ და მორწმუნეებმა ჩაატარეს ლიტანიობა კიევო-პეჩერის ლავრაში სასწაულმოქმედი ხატებითა და წმინდა თავად ვლადიმერის ნაწილებით.