ბართლომეს ვიზიტისგან ველოდებით უმე დისკრიმინაციის ახალ ტალღას -კსას რექტორი
კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომეს ჩამოსვლით უკრაინაში ველოდებით უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დისკრიმინაციის ახალ ტალღას. ამაზე ეთერში "პერში ნეჟალეზნი"-სთან განაცხადა კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის (კსადს) რექტორმა, ბელგოროდის ეპისკოპოსმა სელვესტერმა (სტოიჩევი)."
"როგორც უკვე არაერთხელ აღნიშნავდნენ ჩვენი ეკლესიის ოფიციალური პირები,  კონსტანტინოპოლის პატრიარქის უკრაინაში სტუმრად მოწვევისადმი ჩვენი დამოკიდებულება არამარტო უარყოფითია, არამედ  ჩვენ ველოდებით, რომ იქნება დისკრიმინაციის ახალი ტალღა. ის  უბრალოდ ინფორმაციულია მანამ,  სანამ სამწუხაროდ  საშუალება აქვთ ჩვენი მორწმუნეების მიმართ განახორციელონ ძალადობა, განსაკუთრებით უკრაინის ზოგიერთ ოლქში",-თქვა უმე-ს იერარქმა  პასუხში ჟურნალისტების მიერ დასმულ შეკითხვაზე უკრაინის დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ დღესასწაულზე  დაანონსებული ფანარიონის მეთაურის ჩამოსვლისადმი მისი დამოკიდებულების შესახებ  , რომელიც გაიმართება ქვეყნის პირველი პირების მოწვევით.
კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორმა აღნიშნა, რომ "საბოლოო ჯამში არის შიდაეკლესიური ეთიკეტი, და შიდაეკლესიური ცხოვრების ორგანიზაცია".
როდესაც მოიწვიეს პატრიარქი ბართლომე, "საჭირო იყო განესაზღვრათ, გაეთვალისწინებინათ რელიგიური სიტუაციის სირთულე უკრაინაში და შედეგები", აღნიშნა ეპისკოპოსმა სილვესტერმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილებაში შეაფასეს  ფანარიონის მეთაურის ვიზიტის შესაძლო შედეგები.