მხოლოდ ერთ ძალას შეუძლია გამოიყვანოს უკრაინელები ქუჩაში -უმე-ს, - ექსპერტი
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია - ერთადერთი ძალაა უკრაინაში, რომელსაც შეუძლია გამოიყვანოს რამდენიმე ათასი ადამიანი მშვიდობიან აქციაზე. ამაზე 2021 წლის 27 ივლისს ტელეარხზე "ჩვენები" განაცხადა პოლიტოლოგმა კირილ მოლჩანოვმა.
"არც ერთ პოლიტიკური პარტიას არ შესწევს უნარი ორგანიზება გაუკეთოს უკრაინელებს რაიმე სახის მსვლელობებზე, აქციებზე, პროფკავშირებსაც კი არ შეუძლიათ გამოიყვანონ ქუჩებში ასეთი რაოდენობა",- აღნიშნა ექსპერტმა, კიევში რუსეთის გაქრისტიანებისადმი მიძღვნილი  უმე-ს მასშტაბური მსვლელობის კომენტირებისას.
ასეთი მასშტაბური მშვიდობიანი აქციები, რომლებიც ორგანიზებულია უმე-ს მიერ, ადასტურებს საზოგადოების ნდობას მის მიმართ, ხაზი გაუსვა მან.
"ეს იმის მაჩვენებელია, რომ ეკლესიას, როგორც ინსტიტუციას ენდობიან საზოგადოებაში.  ამ დღეს მორწმუნეები გაერთიანდნენ და მზად არიან, მიუხედავად ცხელი კლიმატური პირობებისა, ჩამოვიდნენ კიევში უკრაინის ყველა კუთხიდან და  ჯვაროსნული მსვლელობით გაიარონ  ვლადიმირის გორაკიდან კიევ-პეჩერის ლავრამდე",- აღნიშნა კირილ  მოლჩანოვმა.
შეგახსენებთ, რომ 2021 წლის 27 ივლისს კიევში ჩატარდა უმე-ს მასშტაბური მსვლელობა ჯვრით სასწაულმოქმედი ხატებითა და თავად ვლადიმირის წმინდა ნაწილებით, რომელიც მიეძღვნა რუსეთის გაქრისტიანების  1033-წლისთავს. მჟკ გადასცემდა დიდი ჯვრით მსვლელობის ონლაინ-ტრანსლაციას.
წინასწარი გათვლებით, რომელიც გაასაჯაროვა უმე-ს საქმეთა მმართველმა, ჯვრით მსვლელობა 2021-ში მონაწილეობა მიიღო 350 ათასზე მეტმა მორწმუნემ.