უმე-ს სპიკერი ჯვარით მსვლელობაზე კიევში: ეს ტრიუმფია!
დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, თავის Telegram არხზე გააზიარა შთაბეჭდილებები დიდი მსვლელობის შესახებ, რომელიც 2021 წლის 27 ივლისს კიევში გაიმართა რუსეთის ნათლობის 1033 წლისთავის აღსანიშნავად და ასევე ისაუბრა სხვა მონაწილეთა მიმოხილვაზე.
მან დაწერა, რომ თუ მოკლედ დავახასიათებთ დღევანდელ რელიგიურ მსვლელობას, მაშინ მას შეიძლება უბრალოდ ტრიუმფი ვუწოდოთ. ”ეს არის ტრიუმფი. თუ ბერძნულიდან ვთარგმნით ეს სიტყვა ნიშნავს დღესასწაულს,სწორედ დღესასწაულია ჯვარით მსვლელობა", - წერს მამა ნიკოლაი.
უმე – ის სპიკერმა ასევე აღნიშნა, რომ ოფიციალური მონაცემების გარეშეც, თუ არ დავითვლით მორწმუნეთა რიცხვს, რომლებიც მონაწილეობდნენ დიდ მსვლელობაში, მიმოხილვების თანახმად, დღეს მნიშვნელოვნად მეტი ადამიანი იყო ვიდრე წინა წლებში. ”მე არ ჩავუღრმავდები ციფრებს, მაგრამ ყველა ერთხმად ამბობს, რომ წელს ნამდვილად მეტი ხალხია. ყველა მხიარული, შთაგონებული, ბედნიერია. დიდება ღმერთს! ”, - შეაჯამა მამა ნიკოლაიმ.