მიტროპოლიტი ონუფრი სიტყვით მიმართავს რუსეთის შემოსევის წლისთავზე
უმე-ის წინამძღვარმა მოუწოდა ლოცვისკენ უკრაინას და აღნიშნა თანამემამულეებს შორის ერთიანობის შენარჩუნების მნიშვნელობა.
მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ მორწმუნეებს და თითოეულ უკრაინელს მიმართა უკრაინაში რუსეთის შემოჭრის დაწყების მესამე წლისთავთან დაკავშირებით.
„უკვე სამი წელია, ჩვენი სამშობლო უპირისპირდება რუსეთის ფართომასშტაბიან სამხედრო შემოჭრას. სამი წელია ჩვენი სამშობლო განიცდის იმ საშინელ სისხლისღვრას, რომელიც რუსულმა ჯარმა შემოიტანა ჩვენს უკრაინულ მიწაზე და ფაქტიურად ყოველდღიურად იღუპება უამრავი ჩვენი თანამემამულე“, - აღნიშნა უმე-ის წინამძღვარმა.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ თავის გზავნილში განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია რჩება თავის ხალხთან, მიუხედავად „ცილისწამების, სპეკულაციებისა და ხელოვნური ბრალდებებისა“. მან აღნიშნა, რომ უმე-ის მორწმუნეებს შორის არიან სამხედრო მოსამსახურეები, ექიმები, მაშველები და მოხალისეები.
„არაფერი შეიძლება იყოს საბაბი მათთვის, ვინც არღვევს კურთხეულ მშვიდობას, აძლიერებს სიძულვილს და თესავს სიკვდილს“, - თქვა უმე-ის წინამძღვარმა.
მიტროპოლიტმა მორწმუნეებს მოუწოდა ილოცონ სამხედრო მოსამსახურეებისთვის, სამედიცინო მუშაკებისთვის და მაშველებისთვის. მან ასევე გაიხსენა, რომ ეს დღე ახლახან უკრაინაში ლოცვის განსაკუთრებულ ეროვნულ დღედ იქცა.
სიტყვით გამოსვლის ბოლოს, უმე-ის ხელმძღვანელმა თანამოქალაქეებს მოუწოდა შეინარჩუნონ შინაგანი ერთიანობა, ერთმანეთის პატივისცემა და გაიხსენონ ისინი, ვინც სიცოცხლე გაწირეს ქვეყნის მშვიდობიანი მომავლისთვის.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა: მიტროპოლიტმა ონოფრემ თქვა, თუ როგორ შეუძლია ადამიანს ბედნიერების მიღწევა.