მორწმუნეები ღამე ჩერნივცის საკათედრო ტაძარში დარჩნენ შტორმის შიშით
ჩერნივცის უმე-ის სულიწმიდის საკათედრო ტაძარში მორწმუნეები რჩებიან ღამის მორიგეობაში საღამოს წირვის შემდეგ, თავდასხმის შიშით. ამის შესახებ ინფორმაციას ჩერნივცის მართლმადიდებლური ტელეგრამ-არხი Orthobuk ავრცელებს.
მანამდე არხმა გამოაქვეყნა მიმართვა მართლმადიდებელ ბუკოვინელებს ტაძარში მისვლის შესახებ, რადგან მიიღეს ინფორმაცია, რომ საღამოს შეიძლება იყოს პროვოკაციები მეუ-ს წარმომადგენლების მიერ წმინდა ნაწილების ხელში ჩაგდების მიზნით.
"დაყადაღების მუქარა არ არის ცარიელი სიტყვები. ის, რომ ტაძარზე თავდასხმა ჯერ არ მომხდარა, იმიტომ, რომ თქვენ აქ ხართ", - ნათქვამია შეტყობინებაში.
სულიწმინდის საკათედრო ტაძარში ამ წუთებში მთელი ღამისთევა იმართება, რის შემდეგაც მრევლი ღამის წირვაზე დარჩება. სასულიერო პირები ლიტურგიას აღავლენენ. მორწმუნეები მთელი ღამის განმავლობაში ილოცებენ ტაძარში.
ეს იქნება 39-ე დღე საკათედრო ტაძრის მრევლის მიერ მართლმადიდებლური სარწმუნოების აღმსარებლობის უფლებისთვის ლოცვითი ლოცვით, აღნიშნავს ჩერნივცის ეპარქია.
როგორც მჟკ წერს, 2025 წლის 9 მარტს, მართლმადიდებლობის ზეიმის დღეს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ათასობით მორწმუნე მონაწილეობდა სადღესასწაულო მსვლელობაში ჩერნივცის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გარშემო.