უმე-მ უნეტარესი მიტროპოლიტ ონუფრის აღსაყდრების 10 წლისთავი აღნიშნა
2024 წლის 17 აგვისტოს კიევ-პეჩერის ლავრაში საზეიმო წირვა აღესრულა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონოფრეს აღსაყდრების 10 წლისთავის დღესასწაულზე, იუწყება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
პეჩერსკის წმინდა აღაპიტის სახელობის ტაძარში საღმრთო ლიტურგია წინამძღვარმა აღავლინა. მის უნეტარესობას ემსახურებოდნენ: წმინდა სინოდის მუდმივი წევრები, ტერნოპოლისა და კრემენეცის მიტროპოლიტი სერგი, უმე-ის საეკლესიო სასამართლოს ხელმძღვანელი, კამენეც-პოდოლსკის და გოროდოკის მიტროპოლიტი თეოდორე, უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის განყოფილების უფროსი, ჩერნივცისა და ბუკოვინას მიტროპოლიტი მელეტი, უმე-ის საქმეთამმართველი, ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, უმე-ის საინფორმაციო საგანმანათლებლო განყოფილების ხელმძღვანელი, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, მიტროპოლიტები, არქიეპისკოპოსი, ეპისკოპოსი და მრავალი სასულიერო პირი. ლიტურგიული გალობა შესრულდა კიევის სასულიერო სასწავლებლების შერეული მიტროპოლიტის გუნდმა და მამაკაცთა გუნდმა.
მცირე შესასვლელთან, წინამძღვარმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საკეთილდღეოდ გაწეული მუშაობისთვის ჯილდოები გადასცა უმე-ის ეპისკოპოსებს.
ლიტურგიის დროს განსაკუთრებით ვილოცეთ უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის, მტრისგან განთავისუფლებისთვის, ლტოლვილებისთვის და კეთილი ნების მქონე ადამიანებისთვის, რომლებიც ეხმარებიან გაჭირვებულებს. უნეტარესმა ღმერთს წყალობა სთხოვა უკრაინელი ხალხისთვის, რათა უფალმა შთააგონოს მთავრობას, გააძლიეროს ჯარისკაცები გამბედაობით, გაათავისუფლოს პატიმრები, განკურნოს ავადმყოფები და შეიფაროს ისინი, ვინც სახლი დაკარგა.
წირვის დასასრულს უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს მრავალჟამიერ სიცოცხლე უსურვეს. წმინდა სინოდის მისასალმებელი სიტყვა წაიკითხა უმე-ის საქმეთამმართველმა.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ მადლობა გადაუხადა ყველა დამსწრეს საერთო ლოცვისა და მხარდაჭერისთვის მისი წინამძღვრობის მთელი ამ 10 წლის განმავლობაში. ეპისკოპოსმა მორწმუნეებს მოუწოდა, სამადლობელი შესწირონ ღმერთს მწუხარებისთვისაც და სიხარულისთვის, არ განიკითხონ მეზობლები, არამედ გამოსწორდნენ, ვიწრო გზას გაუყვნენ და არ აირიდონ სირთულეები, რის გამოც ადამიანს სულიერად გაუმჯობესების შესაძლებლობა აქვს.