უკრაინის ეკლესია მოსკოვის გავლენისგან განთავისუფლდება - ერმაკი
18 აგვისტოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ანდრეი ერმაკმა თავის Telegram არხზე რელიგიურ თემაზე ისაუბრა. მისი თქმით, უკრაინაში ეკლესია მოსკოვის გავლენას მოკლებული იქნება.
„საბჭოთა დროიდან ეკლესია რუსეთში და რუსეთისთვის არის მათი სპეცსამსახურების ტერიტორია და ყურები. რუსეთი დღეს არის ქვეყანა, რომელიც ანადგურებს ეკლესიებს უკრაინაში. მათთვის არ არსებობს ღმერთი, არ არსებობს რწმენა. ეს არის მკვლელობისა და ძალადობის ეკრანი“, - თქვა მან.
მას მიაჩნია, რომ „ადამიანების ცემა, მათ სოციალურ ქსელებში მუქარა, სახალხო დეპუტატის სტატუსის გამოყენებით“ ნორმალური არ არის და ამ განმარტებას მიმართავს იმ დეპუტატებზე, „რომლებიც მზად არიან დაიცვან მოსკოვის ეკლესიის გავლენა“.
„ეს არ არის თავისუფლება, არამედ სხვა რამეა. თქვენ არ უნდა გააკეთოთ ეს - ჩვენმა საზოგადოებამ უკვე გაიარა ერთიანობის ყველა გამოცდა. აქ არ იქნება ეკლესიის განხეთქილება. არც მუქარა იქნება“, - წერს ერმაკი.
როგორც მჟკ წერს, სტეფანჩუკმა თქვა, რომ ხელისუფლება რელიგიურ ორგანიზაციებს 9 თვეს აძლევს „რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის გასაწყვეტად“.