რადამ მიიღო კანონპროექტი 8371, რომელიც კრძალავს უმე-ს
უმაღლესი რადა. ფოტო: Цензор
2024 წლის 20 აგვისტოს უმაღლესმა რადამ მიიღო კანონპროექტი No8371 „რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში კონსტიტუციური წესრიგის დაცვის შესახებ“, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას.
შესაბამის გადაწყვეტილებას მხარი 265-მა სახალხო დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგი - 29, თავი შეიკავა 4-მა. ფრაქციაში „ხალხის მსახური“ კანონს მხარი 173-მა სახალხო დეპუტატმა მისცა, „ევროპულმა სოლიდარობამ“ 25 ხმა, „სამშობლო“ – 17, „პლატფორმა სიცოცხლისა და მშვიდობისთვის“ – 1, „მომავლისთვის“ – 9. „ხმა“ – 18, „ნდობა“ – 11, „უკრაინის აღდგენა“ – 0. არაფრაქციულმა დეპუტატებმა 11 ხმა მისცეს.
კანონი ამოქმედდება გამოქვეყნებიდან 30 დღეში. მაგრამ ერთი პუნქტის გარდა - რომლის თანახმადაც, უმე-ს თემებს 9 თვე ექნებათ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის გასაწყვეტად.
23 ივლისს სახალხო დეპუტატებმა დაბლოკეს უზენაესი რადას პლატფორმა უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის განხილვაზე უარის თქმის გამო, რითაც ჩაიშალა პლენარული სხდომა.
16 აგვისტოს ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა დაამტკიცა ცვლილებები 8371 კანონპროექტში და პარლამენტს მისი მეორე მოსმენით და ზოგადად მიღებას ურჩია.
17 აგვისტოს ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინულმა საბჭომ უმე-ის წარმომადგენლების მონაწილეობის გარეშე განაცხადა, რომ მხარს უჭერს საკანონმდებლო ინიციატივას უკრაინაში რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის შესახებ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 15 აგვისტოს ზელენსკიმ რადას მოუწოდა შეხვედროდა და გადაეწყვიტა „სულიერი დამოუკიდებლობის“ საკითხი.
მღვდელი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა – კულტურის სამინისტროს: დატოვეთ ლავრის წმინდა ნაწილები მშვიდობაში, არ მოიწვიეთ უბედურება.
პროტოიერეი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მკაცრად დაგმო ხელისუფლების ქმედებები წმინდა ადგილებზე წვდომის შეზღუდვის შესახებ და სიტუაცია შეადარა კათოლიკური ტაძრების პრაქტიკასთან.
უმე-ის იერარქი ლავრაში გმობის შესახებ: ვნანობ ღვთისმგმობელთა სასიკვდილო ბედს
"ზეციური ნეტარება, რომელშიც კიევ-პეჩერის ასკეტები, დარჩება", - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
მისი უნეტარესი: მარხვა და ლოცვა არის ორი კვერთხი სულიერი მადლისკენ მიმავალ გზაზე
წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა მარხვისა და ლოცვის მნიშვნელობას სულიერი განვითარებისთვის.