მისი უნეტარესი: ჩვენი მომავალი ადვილი არ იქნება, მაგრამ ღვთის დახმარების იმედი გვაქვს
ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე, 2024 წლის 23 აგვისტოს, უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონოფრეს თავმჯდომარეობით, ქ. პოკროვსკის მონასტრის ტერიტორიაზე, გოლოსეევში გაიმართა კიევის სასულიერო აკადემიის აკადემიური საბჭოს სხდომა. იუწყება კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის ვებგვერდი.
შეხვედრას ესწრებოდნენ უმე-ის წმიდა სინოდის საგანმანათლებლო კომიტეტის თავმჯდომარე, ნეჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორი, ბელოგოროდის მთავარეპისკოპოსი სილვესტერი, გოლოსეევის შუამავლობის მონასტრის წინამძღვარი მთავარეპისკოპოსი ამბროსი და სასწავლო კორპორაცია კსას-ის წევრები.
კიევის სასულიერო სასწავლებლების რექტორმა ისაუბრა მომავალ ახალ სასწავლო წელს გაკვეთილების განრიგის ცვლილებებზე, კორპორაცია კსას-ში ადმინისტრაციულ ცვლილებებზე, კერძოდ: დაინიშნა საგანმანათლებლო და მეთოდოლოგიური მუშაობის პრორექტორი, არქიმანდრიტი ფილარეტი (ვოლოშინი). კსა-ს ასპირანტურის კურსის ხელმძღვანელი; პრორექტორი სასწავლო-მეთოდური მუშაობის საკითხებში – არქიმანდრიტი პანტელეიმონი (მელნიკი).
დამტკიცდა კიევის სასულიერო სასწავლებლების კურსებისა და კლასების მენტორები და დამსწრეები გაეცნენ 2024/25 სასწავლო წლის პირველი სემესტრის სასწავლო და კალენდარულ გეგმას. ასევე გამოვლინდა სემესტრული სამუშაოებისა და სემინარების საგნები და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის სტიპენდიის კანდიდატები და მისი უნეტარესის მიტროპოლიტის ვლადიმერის (საბოდანის) სახელობის სტიპენდიები.
აკადემიურმა საბჭომ გადაწყვიტა მორიგი საერთაშორისო სამეცნიერო და პრაქტიკული კონფერენცია „სულიერი და საერო განათლება: ურთიერთობების ისტორია – თანამედროვეობა – პერსპექტივები“ ჩაეტარებინა 2024 წლის 22 ოქტომბერს და მიეძღვნა კიევის სასულიერო აკადემიის დახურვის 100 წლის იუბილეს.
ამის შემდეგ ეპისკოპოსმა სილვესტერმა წარადგინა კსა-ს მასწავლებლის არქიმანდრიტ აფანასი (სტრელცოვი) სახელმძღვანელო „ლიტურგიული ღვთისმეტყველება“ და კსა-ის ასოცირებული პროფესორის არქიმანდრიტ ფეოფანის (მედჯიდოვი) წიგნი „სახარების მოთხრობის სინოფსი“.
ძირითადი ნაწილის დასასრულს ეპისკოპოსმა რექტორმა უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს ლოცვა სთხოვა კიევის სასულიერო სკოლებისთვის, მათი მასწავლებლებისა და სტუდენტებისთვის, რომლებიც ახალ სასწავლო წელს იწყებენ და აკადემიურ საბჭოში შეკრებილებს მიმართა.
მეუფემ აღნიშნა, რომ ღვთის წყალობით, მომავალი სასწავლო წელი, მიუხედავად სხვადასხვა სირთულისა, სრულად იწყება კიევის სასულიერო აკადემიასა და სემინარიაში, ჩატარდა მისაღები გამოცდები, გაიზარდა კორპორაცია კსას-ის პედაგოგიური პერსონალი. მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა მადლობა გადაუხადა უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს ლოცვებისთვის, კიევის სასულიერო სკოლებისადმი მუდმივი მხარდაჭერისთვის, ასევე მადლიერების სიტყვებით მიმართა ეპისკოპოს-ვიკარ ისააკს აკადემიისა და სემინარიის სტუდენტებისთვის სწავლის გასაგრძელებლად წმინდა მონასტერში.
მისმა უნეტარესმა სიტყვით გამოსვლისას კომენტარი გააკეთა ახალი სასწავლო წლის გეგმებზე, რომლებიც შეხვედრაზე გაცხადდა: „ჩვენ ყველამ გამოვთქვით ჩვენი სურვილები, ჩვენი ოცნებები, რომელთა განხორციელებაც გვსურს მომავალ სასწავლო წელს. მაგრამ ჩვენ ყველანი ვენდობით ღვთის ნებას და ღვთის დახმარებას, არა მხოლოდ რთულ დროს, არამედ აყვავებულ დროსაც, როცა ირგვლივ სიმშვიდე და სიწყნარეა“.
უმე-ის ხელმძღვანელი ვარაუდობს, რომ ”ადამიანური სტანდარტებით, ჩვენი მომავალი არ იქნება ადვილი და მშვიდი, რადგან ყოველი ადამიანი, ვინც აკეთებს კეთილ საქმეს, განიცდის სხვადასხვა სირთულეებს ბოროტი ძალებისგან”, თუმცა, ის დარწმუნებულია, რომ ”თუ ადამიანი თავს დაიმდაბლებს და ლოცულობს სანუგეშოდ, მაშინ უფალი აუცილებლად ეხმარება ასეთ ადამიანს“.
შეხვედრის დასასრულს მიტროპოლიტმა ონოფრემ ყველას ახალი სასწავლო წელი მიულოცა და დალოცა.
როგორც მჟკ წერდა, კსა-მ გამოაქვეყნა წიგნები ლიტურგიის თეოლოგიაზე და უფლის მიწიერი მსახურების მოკლე შინაარსი.