უმე-მ უპასუხა, თუ რა სტატუსი ჰქონდა პოროშენკოს ეკლესიაში
უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ უპასუხა ადვოკატის თხოვნას და დაადასტურა, რომ პეტრო პოროშენკო მსახურობდა სექსტონად და ფინანსურ დახმარებას უწევდა უმე-ს, იუწყება «Закон и бизнес».
მოთხოვნა წარადგინეს ცნობილ ფოტოებთან დაკავშირებით, რომლებშიც პოროშენკო საეკლესიო ტანსაცმელშია გამოსახული უნეტარესი მიტროპოლიტ ონოფრესა და კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ პავლეს გვერდით. ადვოკატმა ელენა ისაევსკაიამ მოითხოვა ინფორმაცია უმე-ისგან იმის შესახებ, იყო თუ არა პოროშენკოს ხელდასხმა დიაკვნის ხარისხში.
”ერთ დროს პეტრე ალექსეევიჩ პოროშენკო იყო უმე-ის მრევლი და ქველმოქმედი. ჩვენ არ გვაქვს ინფორმაცია პეტრე ალექსეევიჩ პოროშენკოს ხელდასხმის შესახებ უმე-ის დიაკვნის ხარისხში. ამავდროულად, გასაჩივრებაში მითითების გათვალისწინებით, სადაც პეტრე ალექსეევიჩ პოროშენკო ზედმიწევნით ატარებს ხატს და გარშემორტყმულია უმე-ის სასულიერო პირებით, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ის იმ მომენტში ასრულებდა სექსტონის მოვალეობას, ნათქვამია უმე-ის პასუხში. უმე-მ ასევე განმარტა, რომ სექსტონი არის ერისკაცი და არა სასულიერო პირი და ასევე, რომ ეს ზედმეტად წააგავს დიაკვნის კვართს, მაგრამ არ არის ერთიდაიგივე.
მოგეხსენებათ, პარტია ,,ევროსოლიდარობის’’ ლიდერი პეტრო პოროშენკო იყო კანონის მიღების ერთ-ერთი მთავარი მხარდამჭერი, რომელიც ვარაუდობს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის შესაძლებლობას.
როგორც მჟკ იტყობინება, პოროშენკომ ადრე თქვა: ”მე არ ვიცი ასეთი ეკლესია - უმე. ვიცი, რომ მოქმედი კანონმდებლობით არსებობს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის უკრაინული ფილიალი. როგორია რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მომავალი? საშინელება. იმიტომ რომ ეს ეკლესია არ არის. ეს არის კგბ-ის ბუნა, რომელიც იწონებს და აკურთხებს უკრაინელების მკვლელობას, საწამლავია ნებისმიერი მორწმუნესთვის“.