უმე-ის წინამძღვარმა უკრაინელებს დამოუკიდებლობის დღე მიულოცა
მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ უკრაინელებს დამოუკიდებლობის დღე მიულოცა და ხაზი გაუსვა უკრაინის მთელი ხალხისთვის ინტენსიური ლოცვის მნიშვნელობას. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
მან აღნიშნა, რომ „იმ დროს, როდესაც ჩვენი ქვეყანა იტანჯება ომით, ჩვენი უკრაინელი ხალხი ყოველ წამს მოწმობს და იცავს თავის უპირობო სურვილს თავისუფალი ცხოვრებისა და საკუთარი ბედის დამოუკიდებლად გადაწყვეტის უფლებისთვის. ხალხი, რომელიც ინარჩუნებს შინაგან ერთობას, დაუმარცხებელია. ადამიანები, რომლებიც ურყევად ინარჩუნებენ სულიერ საფუძვლებს, ურყევია. უკრაინელი ხალხისთვის მართლმადიდებლური ეკლესია ისტორიულად ერთ-ერთი ასეთი საფუძველია“.
მისმა უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ყოველი ქრისტიანი თავის მიწიერ ცხოვრებაში დაკავშირებულია თავის მიწიერ სამშობლოსთან, რომლის დაცვასა და განვითარებაზეა მოწოდებული“. მან დასძინა: „ჩვენი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ისტორიულად და ტრადიციულად უკრაინელი ხალხის ხორცი და სისხლია და, ეკლესია-სახელმწიფოს ურთიერთობების სფეროში ბოლოდროინდელი ცნობილი მოვლენების მიუხედავად, იგი აგრძელებს თავმდაბლად ემსახუროს უკრაინელ ხალხს - დაიცვას ისინი, ნუგეშისცემით, ჭრილობების შეხვევით, ცრემლების მოწმენდით, მათთან ერთად უხარია და მათთან ერთდა ტირის, რომლის განუყოფელი ნაწილი ვართ ჩვენ“.
წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირები და მორწმუნეები თავიანთი მიწიერი სამშობლოს - უკრაინის ერთგულები არიან. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ჩვენ ყველანი ვევედრებით ღმერთს, რომ მშვიდობის, სიმშვიდის, კეთილდღეობისა და ნამდვილი ერთიანობის დრო დადგეს ჩვენს მიწაზე და გამოსწორდეს შეცდომები, რომლებიც დაშვებულია გარკვეული პერიოდის განმავლობაში“.
„ნებისმიერი ცილისწამება, უსამართლო ბრალდებები და სხვა დესტრუქციული ქმედება ჩვენი ეკლესიის წინააღმდეგ არ დაგვაშორებს ქრისტეს სიყვარულს და ჩვენი ხალხის მსახურებას“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
მისალოცი სიტყვაში წინამძღვარმა აღნიშნა: „ჩვენი საერთო სურვილია ვიცხოვროთ მშვიდობიან ქვეყანაში, დაცულ ყოველგვარი გარე აგრესიისა და შიდა ძალადობისა თუ რელიგიური დისკრიმინაციისგან; ქვეყანაში, რომელიც მტკიცედ დგას დემოკრატიისა და საერთაშორისო სამართლის პრინციპებზე, მათ შორის რელიგიური მრწამსის თავისუფლად გამოყენების უფლებაზე“.
„უკრაინის დამოუკიდებლობის მთელი წლების განმავლობაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია თანმიმდევრულად უჭერდა მხარს სახელმწიფოებრიობას, ტერიტორიულ მთლიანობას და ჩვენი ქვეყნის საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ხელშეუხებლობას. ჩვენი ეკლესიის სასულიერო პირები და მორწმუნეები არიან უკრაინის მოქალაქეები, რომლებიც თავიანთი გულწრფელი ლოცვებით, თავგანწირული სიყვარულით და ნამდვილი ღვაწლით მხარს უჭერენ ჩვენს სამშობლოს და ჩვენს სულგრძელ ხალხს, განსაკუთრებით ომის ამ მღელვარე ჟამს“, - აღნიშნა მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
დეკანოზმა ასევე აღნიშნა, რომ ჩვენი დამოუკიდებლობა არის ჩვენი სამშობლოს არსებობის ისტორიული ფაქტი, რომელიც გვაკისრებს პასუხისმგებლობის სათანადო წილს, რომელიც მოიცავს ყველას კეთილსინდისიერ და პატიოსან შრომას სახელმწიფოს სასიკეთოდ.
„წმიდა მოციქული პავლე ერთგულ რჩევას გვაძლევს: რასაც აკეთებთ, გულით აკეთეთ, როგორც უფლისთვის და არა ადამიანებისთვის (კოლ. 3,23). ასე რომ, ჩვენი ყოველდღიური შრომა ჩვენი ხალხის და ჩვენი სახელმწიფოს საკეთილდღეოდ იყოს ამ სამოციქულო სიტყვების აღსრულება და სარგებელი ჩვენს მეზობლებს“, - უსურვა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
მისალოც სიტყვაში მისმა უნეტარესმა ყველას მოუწოდა ილოცონ უკრაინისთვის, მამაცი და ურყევი მეომრებისთვის - ჩვენი სახელმწიფოს დამცველებისთვის და დამცველებისთვის, მსხვერპლშეწირული ექიმებისთვის და დაუღალავი მოხალისეებისთვის, ასევე ილოცონ ჩვენი მთავრობისა და მთელი ჩვენი ხალხისთვის. „რათა უფალმა, რომელიც ძალას გვაძლევს, დაგვლოცოს ყველა თავისი ღვთაებრივი მშვიდობით (იხ. ფს. 28:11)“ და დაგვიცვას ყველა.
როგორც მჟკ იტყობინება, პრეზიდენტმა უკრაინელებს დამოუკიდებლობის დღე მიულოცა და განაცხადა, რომ „უკრაინის მართლმადიდებლობა დღეს დგამს ნაბიჯს მოსკოვის ეშმაკებისგან განსათავისუფლებლად“.