ეკლესიათა მსოფლიო საბჭო შეშფოთებულია კანონით, რომელიც უმე-ს აკრძალვით ემუქრება
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ (ემს) გამოხატა ღრმა შეშფოთება უკრაინის უმაღლესი რადას მიერ 2024 წლის 20 აგვისტოს მიღებული ახალი კანონის გამო, რომელმაც შეიძლება გამოიწვიოს რელიგიური თემების კოლექტიური დასჯა და რელიგიური თავისუფლების პრინციპების დარღვევა. ამის შესახებ ორგანიზაციის ვებგვერდი იტყობინება.
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ თავის განცხადებაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის ხელისუფლებას აქვს სუვერენული უფლება დაიცვას ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობა და დასაჯოს უკრაინის ინტერესების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებებში, განსაკუთრებით რუსული აგრესიის კონტექსტში.
თუმცა, ემს-მ გააფრთხილა, რომ ახალმა კანონმა შეიძლება გამოიწვიოს "მთელი რელიგიური საზოგადოების უსამართლო კოლექტიური დასჯა და რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების პრინციპების დარღვევა". ორგანიზაციამ მოუწოდა უკრაინის მთავრობას გამოიჩინოს სიფრთხილე და აღნიშნა, რომ „არც ერთი ინდივიდუალური დანაშაული ან რელიგიური ორგანიზაციის ისტორიული კავშირი არ შეიძლება იყოს საკმარისი საფუძველი უკრაინაში ცოცხალი რელიგიური თემის კოლექტიური დასჯის ზომების მისაღებად“.
ემს-მ ასევე აღნიშნა, რომ ახალი კანონი ითვალისწინებს ექვსსაფეხურიან პროცესს რელიგიური ორგანიზაციის აკრძალვამდე და ხაზი გაუსვა გამოძიების სამართლიანი და მიუკერძოებელი მიდგომის აუცილებლობას საერთაშორისო სამართლისა და სამართლიანობის პრინციპების პატივისცემით. „ჩვენ მოვუწოდებთ სამართლიან და მიუკერძოებელ მიდგომას ნებისმიერი ასეთი გამოძიების მიმართ და მოვუწოდებთ საერთაშორისო სამართლის, ბუნებრივი მართლმსაჯულების და სათანადო პროცესის პრინციპების გათვალისწინებას“, - ნათქვამია ემს-ს განცხადებაში.